Άρης – Περιστέρι 87-68: Κέλι και άμυνα έφεραν τον θρίαμβο (hls)

Με άμυνα γρανίτη και τον Κέλι να κάνει ό,τι θέλει (26π, 11ρ, 3ας) ο Άρης έκανε φύλλο και φτερό το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν ένα ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο (19-15, 34-28), όμως στην τρίτη περίοδο ο Άρης ήταν καταιγιστικός, σκοράροντας 28 πόντους και κρατώντας τον αντίπαλο του στους 15. Έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους, 62-43 στο 30΄ και η σεμνή τελετή λάμβανε τέλος νωρίς. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 20 πόντους, με τους παίκτες του Μανωλόπουλο να μειώνουν μόνο προσωρινά στους 14.

Για τον Άρη ο Κέλι ήταν ξανά μαγικός με 26 πόντους (11/18 σουτ), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και μηδέν (!) λάθη σε 29:35 συμμετοχής. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Γουίλιαμς (14), Τζύστον (10, 5ασίστ, 4 ριμπάουντ). Για το Περιστέρι, που ανέβηκε με 10 παίκτες στη Θεσσαλονίκη, ο Κόζι είχε 17 πόντους και ο Μίλερ 14.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες είναι πλέον ισόβαθμες με ρεκόρ 4-4.