Με σούπερ Ανγκόλα πήρε το θρίλερ η ΑΕΚ (hls)

Το ντέρμπι της αγωνιστικής εξελίχθηκε σε σούπερ θρίλερ και η εμφάνιση του Μπράιαν Ανγκόλα ήταν αρκετή για να κάνει τη διαφορά και να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ επί του Προμηθέα με 81-77.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την “Ένωση”, που έσπασε το αήττητο των τεσσάρων νικών του Ηλία Ζούρου στον πάγκο του Προμηθέα.

Χωρίς τον Νίκο Παππά έπαιξε η ΑΕΚ που έχει το μυαλό της στον Γέλοβατς, χωρίς τον Γκίκα αγωνίστηκε ο Προμηθέας.Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 25-22, παρά την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο έξαλλος Στέφανος Δέδας για διαμαρτυρία στους διαιτητές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, πίεσε στην άμυνα, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και προηγήθηκε με 9 πόντους (41-32), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 52-43, με τρίποντο του Ανγκόλα στην εκπνοή.

Ο Ανγκόλα είχε 17 πόντους στο ημίχρονο και ο Κολόμ 16, με τους δύο να έχουν μαζί 7/10 τρίποντα!

Η “Ένωση” διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας μείωσε σε 64-63 με τον Ρέι, όμως ο Πετρόπουλος διαμόρφωσε με τρίποντο το 67-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ίδιο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να διατηρεί μια μικρή διαφορά και τον Προμηθέα να μειώνει στον πόντο (75-74) με τρίποντο του Μάιλς στο 37′. Ο Χάμερ έβαλε 1/2 βολές (76-74), ο Φλιώνης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (79-74), ο Μάιλς μείωσε με νέο τρίποντο σε 79-77.Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις και ο Ανγκόλα έδωσε μια εκπληκτική ασίστ στον Χάμερ για το 81-77 στα 10.7”, κλειδώνοντας έτσι τη νίκη της ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 19 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Φλιώνης 12 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανγκόλα 26 (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 6 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 9 (7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6 (5 ριμπάουντ), Βαουλέτ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 13 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκάντι 6 (2), Αγραβάνης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 6 (3/9 σουτ), Σβαρτς, Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάιλς 13 (3), Γιαννόπουλος 11 (2), Μπαζίνας