Αρης – Παναθηναϊκός 81-71: “Βόμβα” μεγατόνων από τον αυτοκράτορα! (hls)

Ο Άρης έμεινε πίσω με 19 πόντους στο ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά πετυχαίνοντας 57(!) πόντους στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε απίθανη ανατροπή! Διαστημικός Χάνλαν με 35 πόντους, θρασύτατος ο νεαρός Νετζήπογλου με 13.

Επικών διαστάσεων ανατροπή από τον Άρη, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Παναθηναϊκό που δεν αποκλείεται να σημάνει την πρώτη μίνι-κρίση πριν ακόμα ξεκινήσει η σεζόν.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός με όχημα την άμυνα της δεύτερης περίοδου μετέτρεψε το εύθραυστο 20-15 του δεκαλέπτου σε 43-24 με ομαδική δουλειά στο σκοράρισμα και αιχμή του δόρατος τον άλλοτε παίκτη του Άρη, Οκάρο Γουάιτ.

Η κατάσταση άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Καστρίτη να τρέχει ένα απίστευτο 31-13 και να πλησιάζει στον πόντο, 55-56 πριν ο Σαντ-Ρος διαμορφώσει το 55-57 της τρίτης περιόδου. Ως εκείνο το σημείο ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε φτάσει τους 26 (!) πόντους με 10/15 πόντους και τον θρασύτατο Νετζήπογλου να έχει 8 πόντους και 4 ριμπάουντ. Στην απέναντι πλευρά οι πράσινοι ήταν τραγικά άστοχοι από μακριά (7/27 τρίποντα, 2/14 οι Νέντοβιτς, Πέρι, Μέικον).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε ένα κλασικό νευρικό ντέρμπι και ο Άρης δεν άργησε πρώτα να ισοφαρίσει (60-60, 62-62) και στη συνέχεια να προηγηθεί με 64-62 και 68-64 στο 36. Ο Πέρι ανέλαβε ευθύνες, μείωσε μεν σε 68-66 αλλά δεν τα κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο που θα έδινε προβάδισμα (1/6). Την ώρα που ο Πέρι έπαιρνε την μία προσπάθεια μετά την άλλη χωρίς λογική, ο Χάνλαν με 4 σερί πόντους έδωσε αέρα 6 πόντων στους Θεσσαλονικείς, 02:26 για το φινάλε!

O Παπαπέτρου έκανε λάθος και η πράσινη κατηφόρα συνεχίστηκε, με τον Άρη να φτάνει ως το +10(!), 76-66 και πρακτικά να καθαρίζει το ματς.

Ο Χάνλαν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς, όχι μόνο γιατί σκόραρε 35 πόντους, αλλά γιατί το έκανε με 13/19 σουτ (4/8 τρίποντα, 9/11 δίποντα). Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Νετζήπογλου (13π), Τζούστον (12π), ενώ πολλές μάχες έδωσε κάτω από τα καλάθια ο Γουίλιαμς (9π, 7ρ).

Για τον Παναθηναϊκό ο Γουάιτ είχε 12 πόντους, ο Πέρι άλλους 12 αλλά με τραγικά ποσοστά και εμμονικό παιχνίδι (1/7 τρίποντα), ενώ επίσης άστοχος ήταν και ο Νέντοβιτς (10 πόντοι, 2/10 τρίποντα). Ο Παπαπέτρου έμεινε στους 8 πόντους με 2/7 σουτ. Συνολικά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε 9/36 τρίποντα (25%) .