Λάρισα-Κολοσσός 81-77: Νικηφόρο ποδαρικό στην παράταση (vid)

Ηγέτης των Θεσσαλών ο Θόδωρος Ζάρας με 20 πόντους, ενώ στην παράταση πρωταγωνίστησε ο Αμερικάνος Τζέι Θρίτ.

Η Λάρισα απέφυγε την ήττα στην κανονική διάρκεια του αγώνα με τον Κολοσσό, με το εύστοχο δίποντο του Τζέι Θρίτ στα 7” πριν από την λήξη και νίκησαν τους Ροδίτες, στην παράταση (81-77), κερδίζοντας το «ροζ» φύλλο αγώνος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Βasket League.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 15-9, με τον Θόδωρο Ζάρα να ηγείται των γηπεδούχων που δεν απώλεσαν το προβάδιδμα στο σκορ μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου (43-37), παρά την βελτιωμένη άμυνα του Κολοσσού στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη, αμφότερες οι ομάδες έδειξαν αμυντική επιμέλεια και η Λάρισα ήταν οριακά καλύτερη στην επίθεση, με αποτέλεσμα στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (59-51) να έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη. Στο 2′ 55” πριν από την λήξη, ο Κολοσσός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 4 πόντων, χάρη στο ξέσπασμα του Μομίροφ, ενώ ένα λεπτό αργότερα βρέθηκαν στο +5 έπειτα από κρίσιμο τρίποντο του Τιλί (63-68).

Δείτε το καλάθι του Θρίτ που οδήγησε το παιχνίδι στην 5λεπτη παράταση:

Τα αλλεπάλληλα ταιμ αουτ που πήραν οι δυο τεχνικοί, Παπανικολόπουλος και Καντζούρης, δεν απέφεραν θετικό αποτέλεσμα για τις ομάδες τους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και στα 7” ο Θρίτ οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Δείτε το καλάθι- φάουλ του Θρίτ που «σφράγισε» την νίκη της Λάρισας στην παράταση:

Στα 10.6” πριν την λήξη της παράτασης, ο Τζέι Θριτ και πάλι έκρινε την νίκη για την Λάρισα, πετυχαίνοντας γκολ-φάουλ για το 79-74. Ο Μομίροφ με τρίποντο μείωσε σε 79-77, αλλά ο Θριτ με δυο εύστοχες βολές (81-77) «λύγισε» την αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69, 79-77