Προμηθέας – ΑΕΚ 88-71: Σαφώς πιο έτοιμοι οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας αντιμετώπισε ελάχιστα προβλήματα απέναντι στην ΑΕΚ και προκρίθηκε άνετα στον τελικό του Σούπερ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Την ευκαιρία να υπεραπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι θα έχει ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ και… εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα της Ένωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως η ομάδα του Δέδα είχε απαντήσεις με τον Χάρις και έμεινε σε απόσταση βολής στην ανάπαυλα (42-29).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν να “πυροβολούν” από το τρίποντο με τους Μάιλς, Ρογκαβόπουλου, η ΑΕΚ δεν είχε επιθετικές απαντήσεις και η διαφορά πήρε -διαστάσεις, από το +14 (60-46) ως το +20 (68-48).

Η ΑΕΚ μείωσε προσωρινά, όμως το τελικό 88-71 αποτύπωσε την μεγάλη διαφορά στην απόδοση των δύο ομάδων.

Για τον Προμηθέα έκανε σπουδαία δουλειά στο σκοράρισμα η τετράδα Ρέι (19π), Ρογκαβόπουλου (16π), Χαντ (15π), Μάιλς (12π).

Gia thn AEK o Χάρις είχε 1 πόντους, ο Ανγκόλα 13 και ο Γέλοβατς 12.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71