Παναθηναϊκός-Απόλλων 78-76: Οι «πράσινοι» την νίκη, οι Πατρινοί τις εντυπώσεις

Οι Μέικον και Παπαπέτρου ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ στην επιθετική άμυνα του Παναθηναϊκού, χρειάζεται σταδιακή αύξηση της διάρκειας της.

Με δυο εύστοχες βολές του Λεωνίδα Κασελάκη, στα τρία δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, ο Παναθηναϊκός νίκησε 78-76 τον Απόλλωνα Πάτρας, στο ΟΑΚΑ για τον τρίτο φιλικό αγώνα της προετοιμασί,ς του. Οι «πράσινοι» έπαιξαν χωρίς τον Νέντοβιτς και ήταν καλύτεροι αστο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα της Πάτρας είχε μεγαλύτερη συνοχή στο παιχνίδι της και κέρδισε το πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ που σημείωσε.

Ο Οκάρο Ουάιτ, εκτός από τις γνώριμες καλές επιδόσεις του στα αμυντικά καθήκοντα του, πέτυχε 14 πόντους, ενώ οι Μέικον και Παπαπέτρου, ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 15 πόντους, έκαστος.

Τέσσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίο τον Κόλεμαν, είχε και ο Απόλλωνας που ηττήθηκε στις…ειδικές καταστάσεις των τριών τελευταίων φάσεων του φιλικού αγώνα. Εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως, ήταν ο Σέντρικ Μπάρφιλντ, έχοντας 14 πόντους με 3 τρίποντα.

Για τον Παναθηναϊκό, ακολουθεί το μεμονωμένο φιλικό παιχνίδι με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, το τουρνουά στην Γερμανία και το 3ο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος«, μέχρι τις πρώτες επίσημες υποχρεώσεςι του, στο Super Cup, στην Πάτρα που θα είναι και το τελευταίο τέστ πριν τον πρώτο αγώνα στην επόμενη Euroleague, με αντίπαλο την Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-38, 54-55, 78-76

Παναθηναϊκός: Μέικον 15(1), Πέρι, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 3, Καββαδάς 2, Παπαπέτρου 15(2), Κασελάκης 6(1), Ουάιτ 14(1), Φλόιντ 4, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 11(2), Έβανς.

Απόλλων: Κόλεμαν 19(2), Μοντγκόμερι 1, Μπάρφιλντ 14(4), Τσαλμπούρης 13(3), Διαμαντάκος 10(2), Ζούμπος 2, Δίπλαρος 2, Μολφέτας 3, Ντέιβις 12(2).