Περιστέρι-Προμηθέας 79-90: Έμεινε ζωντανός στη ματσάρα! (hls)

Σε μια μυθική αναμέτρηση η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήρε τη νίκη στο κλειστό της Τζόν Κένεντι και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τα προημιτελικών της Basket League. Τη Δευτέρα (17/5, 20:50) θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά!

Απίθανο ματς έγινε στην έδρα του Περιστερίου με τον Προμηθέα να επικρατεί με 90-79 και να πηγαίνει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι στην Πάτρα. Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους φιλοξεουμενους να… καθαρίζουν τη νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα με ένα 9-0 σερί στο 81-79.

Πρώτος σκόρερ των παικτών του Μάκη Γιατρά ήταν ο Μιχάλης Λούντζης με 21, ενώ των ακολούθησαν τα αδέρφια Γκραντ, Τζέριαν και Τζεράι με 19 και 17 αντίστοιχα, Αγραβάνης με 14 και Κλαβέλ με 13.

Από την απέναντι πλευρά ο Πέτεγουεϊ σκόραρε 20, με τον Γκουτιέρεζ να έχει 15 και τους Τσαϊρέλη και Σαλούστρο 14 και 11 αντίστοιχα. Παρ’ όλα αυτά η προσπάθειά τους δεν ήταν αρκετή και όλα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι στην Αχαΐα (17/5, 20:50).

Το ματς:

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Πέτεγουεϊ και Γκουτιέρεζ πήρε διψήφια διαφορά στο 7′ με 20-9. Ο Προμηθέας έβγαλε αντιδραση με τα αδέρφια Γκραντ και τον Αγραβάνη, αλλά οι βολές του Σαλούστρου οδήγησαν τη διάφορά στους οκτώ πόντους 2.3” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο ο Κλαβέλ πέτυχε ενά απίστευτο τρίποντο με το ένα χέρι εκτός ισορροπίας (!) και ψαλίδισε τη διαφορά στους πέντε, για το 28-23 του Α’ δεκαλέπτου.

Αντιστρόφως ανάλογη η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πατρινούς να βγάζουν αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ 11-4 στα πρώτα δυόμιση λεπτά πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 34-32. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 34-34, όμως οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το υπέρ τους σκορ και έφτασαν και στο +6 προηγούμενοι 45-39. Με ένα σερί 7-0 το Περιστέρι πέρασε ξανά μπροστά, 46-45, αλλά το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους 47-47, έπειτα τις εκατέρωθεν βολές που σκόραραν.

Χέρι-χέρι πήγαιναν Περιστέρι και Προμηθέας, με τους Τσαϊρέλη από την μία πλευρά και Κλαβέλ από την άλλη να οδηγούν το σκοράρισμα μετά την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου φτάνοντας και στο +7, 65-58 στο 28′. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Μανωλόπουλου έβγαλαν αντίδαση και λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 67-67, το οποίο ήταν και το σκορ στο 30′, παρά το νέο απίθανο τρίποντο του Κλαβέλ από το κέντρο, που δε μέτρησε για… εκατοστά του δευτερολέπτου!

Το ντέρμπι συνεχιζόταν στο κλεστό της Τζον Κένεντι, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι τρομερές εναλλαγές έδιναν και… έπαιρναν, με τον Προμηθέα να παίζει τη… σεζόν του και το Περιστέρι να ψάχνει τον τρόπο να ολοκληρώσει τη… μίνι έκπληξη των προημιτελικών! Με το ρολόι να δείχνει 2:52 για τη λήξη οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά επτά πόντων, 86-79 και έδειχναν να… καθαρίζουν την υπόθεση νίκη. Όπως και συνέβη με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 90-79 για τους Πατρινούς, οι οποίοι οδήγησαν τη σειρά σε τρίτο ματς!

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 20 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΛίν 4, Τζόουνς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουτιέρεζ 15 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σκορδίλης 2, Φορντ, Σαλούστρος 11 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας, Κρόκετ, Μάντζαρης 5

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 17 (9 ριμπάουντ), Λούντζης 21 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Δημήτρης Αγραβάνης 14 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζέριαν Γκραντ 19 (8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Αγκμπελέσε 2, Κλαβέλ 13, Φορντ 4, Χριστοδούλου