Προμηθέας-Παναθηναϊκός 61-83: Πράσινη… παρέλαση στην Πάτρα (hls)

Για κάτι λιγότερο από ένα ημίχρονο κράτησαν οι δυσκολίες που συνάντησε ο Παναθηναϊκός στο εξ αναβολής ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κόντρα στον Προμηθέα.

Πολύ σοβαρός στην άμυνα σε όλο το διάστημα του αγώνα και με ένα επιθετικό ξέσπασμα που του επέτρεψε να πάρει διαορά ασφαλείας στο ξεκίνημα του β΄μέρους έφτασε δίκαια και καθαρά στη νίκη με το άνετο 83-61.

Ο Παναθηναϊκός που έχει κλειδώσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League πήρε έτσι και μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα του μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Προμηθέας τερματίζει πλέον στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου πίσω από το δεύτερο Λαύριο.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Τζεράι Γκραντ 11 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αγραβάνης Δ. 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 4 (0/5 σουτ), Τζέριαν Γκραντ 13 (4/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 16 (2/10 τρίποντα), Αγκμπελέσε 2 (1/5 δίποντα), Αγραβάνης Γ. 5 (1/5 σουτ), Φορντ 2, Βασιλείου, Κουρουπάκης 2, Μπαζίνας 4, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 15 (14 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (3/3 τρίποντα), Μακ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ, Χεζόνια 7 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3, Κασελάκης 10, Βουγιούκας 8, Μπεντίλ 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ).