Κολοσσός – Προμηθέας 79-84: Γιαννόπουλος και Αγραβάνης νίκησαν τους… Άντριτς και Καντέρ

Ο Προμηθέας έφτασε τις 13 νίκες στον εξ' αναβολής αγώνα με τον Κολοσσό.

Την πρώτη εκ των τριών αγωνιστικών εκκρεμοτήτων που έχει από τις αναβολές αγώνων του, λόγω θετικών κρουσμάτων κορονοϊού στην ομάδα του ή σε αντιπάλους, τακτοποίησε με νίκη ο Προμηθέας, κόντρα στον Κολοσσό (79-84), στην Ρόδο. Η ομάδα της Πάτρας, ύστερα από το πρόσφατο νικηφόρο αποτέλεσμα στην έδρα του Περιστερίου, έφυγε αλώβητη και από την δύσκολη έδρα του Κολοσσού, παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας επέβαλλε τον ρυθμό του στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, είχε σταθερό προβάδισμα και μπορεί να είχε σε 18 λάθη, έναντι 10 του Κολοσσού, αλλά στην επίθεση, υπήρχαν 5 «σωματοφύλακες» στην παραγωγή του σκορ, προεξέχοντος του Γιαννόπουλου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα δύο τρίποντα του Άντριτς, σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο τεχνικός του Κολοσσού, Ηλίας Καντζούρης, μείωσαν την διαφορά και έδωσαν ελπίδες στην ομάδα της Ρόδου να μειώσει μέχρι τους τρείς πόντους (75-78 στο 37’). Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Αγκμπελέσε και δυο καθοριστικά σουτ του Αγραβάνη στα 90 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, απέτρεψαν την ολική ανατροπή στο προβάδισμα του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 33-41, 58-67, 79-84

Εδώ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης.