Match Center
Ξιφασκία: Τριπλή εκπροσώπηση στο Τόκιο
Ώρα Τόκιο, ώρα Ολυμπιακών Αγώνων, η ώρα του ελληνικού αθλητισμού, της Δώρας Γκουντούρα και της τριπλής εκπροσώπησης της Ελληνικής Ξιφασκίας στην ιαπωνική πρωτεύουσα τις επόμενες ημέρες.
Δώρα Γκουντούρα: Στην κόψη της… σπάθης της
Μία από τις ελπίδες του ελληνικού αθλητισμού για διάκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο είναι η Ελληνική Ξιφασκία και η 3η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια ’19, στο αγώνισμα της σπάθης, Δώρα Γκουντούρα.
Έγραψε Ιστορία με το μετάλλιο η Γκουντούρα
Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Σπάθης Γυναικών με την ονομασία Κύπελλο Ακρόπολις βρίσκεται η Δώρα Γκουντούρα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση νίκησε με 15-12 την Αμερικανίδα Βόζνιακ και πέρασε στις «4» καλύτερες της διοργάνωσης.
Στις «16» καλύτερες η Γκουντούρα
Με μια ακόμη... υπερηχητική εμφάνιση η Δώρα Γκουντούρα επικράτησε με 15-8 της Πέιτζ από τον Καναδά και προκρίθηκε στις «16» του Παγκοσμίου κυπέλλου ξιφασκίας με την ονομασία Κύπελλο Ακρόπολις στη Σπάθη Γυναικών.
Προκρίθηκε στις «32» η Γκουντούρα
Με ιδιαίτερη ευκολία πήρε η Δώρα Γκουντούρα την πρόκριση στις «32» του Παγκοσμίου κυπέλλου ξιφασκίας με την ονομασία Κύπελλο Ακρόπολις στη Σπάθη Γυναικών.
Παρκ-αρε στην κορυφή
Ο Σανγιούνγκ Παρκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ξίφος μονομαχίας, επικρατώντας στον τελικό του Ιμρέ Γκέζα από την Ουγγαρία, με 15-14.