Volleyleague: Πρώτο… γκολ τίτλου για τον Ολυμπιακό, 3-1 τον ΠΑΟΚ με Ιντάλγκο (hls)

Με τον Σαλβαντόρ Ιντάλγκο (18π.) στο πιο μεστό παιχνίδι του στη σεζόν ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-1 σετ (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) και άνοιξε λογιαριασμό στους τελικούς της Volleyleague.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στα σετ, είχαν για μια ακόμη φορά «ζεστό» τον Ράπτη αλλά με τραυματία τον Βαν Ντε Ντρις (έπαιξε με πρόβλημα στα πλευρά) δεν είχαν ως συνήθως, δεύτερη αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα ενώ είχαν και 25 λάθη από θέση σερβίς. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σταματήσει το σερί των 13 συνεχόμενων νικών που είχε ο «δικέφαλος» σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Εκτός του MVP Ιντάλγκο ο Κουμεντάκτης και ο Παγέν βοήθησαν την ομάδα του Τζουλιάνι να φθάσει στην πρώτη νίκη και να κρατήσει το πλεονέκτημα της έδρας τους. Η σειρά των τελικών, η οποία κρίνεται στις 3 νίκες, μεταφέρεται το προσεχές Σάββατο στο Παλατάκι της Θεσσαλονίκης.

Πάτησε γκάζι στο 20-20 ο ΠΑΟΚ

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 20-20. Εκεί ο ΠΑΟΚ πάτησε τέρμα το …γκάζι. Εκμετταλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού (άουτ επίθεση Στερν, κακή υποδοχή), έβγαλε άμυνα (20-24 Βαν Ντε Ντρις) και με επίθεση του κορυφαίου του σκόρερ Αλέξανδρου Ράπτη (6 πόντους στο 1ο σετ) έφτασε το σερί στο 5-0 παίρνοντας προβάδισμα στον τελικό.

Ισοφάριση με Κουμεντάκη

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Κουμεντάκη να ανεβάζει στροφές. Ο ακραίος από την Αλεξανδρούπολη αρχικά δημιούργησε πρόβλημα με τα σερβίς του στην υποδοχή του ΠΑΟΚ (για το 12-7). Με δική του επίθεση έγινε το 16-12 και με δικό του μπλοκ στον Γιόρνα το σκορ πήγε στο 18-14. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός διατήρησε προβάδισμα ικανό να του δώσει το σετ το οποίο πήγε σε «ερυθρόλευκα» χέρια χωρίς πίεση από τον ΠΑΟΚ με 25-17.

Προσπέρασε με άμυνα και λάθη ΠΑΟΚ

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβάζει την απόδοσή του. Με όπλο την άμυνα και πιέζοντας τον ΠΑΟΚ που έκανε λάθη η ομάδα του Τζουλιάνι έφτασε στο 17-12. Ο Ράπτης μείωσε στο 17-14 αλλά ο Κουμεντάκης είχε λύσεις και ξαναπήγε τη διαφορά στο +5, 19-14.  Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά μέχρι τέλους και έφθασαν στο 2-1 στα σετ με 25-19.

Υπογραφή Ιντάλγκο και 3-1

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-5 και έδειχνε να ελέγχει το ματς. Το πρόβλημα στον ΠΑΟΚ είχε να κάνει με τον Βαν Ντε Ντρις. Με πρόβλημα στα πλευρά ο Βέλγος έσφιγγε τα δόντια για να παίξει. Ο Ράπτης όμως έπαιζε και για τον Βέλγο. Αρχικά με το σερβίς του και στη συνέχεια με τα εύστοχα κτυπήματά του έφερε τον ΠΑΟΚ οδηγό με 18-16. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με σερί 3-0 με πόντο του Κουμεντάκη προσπέρασε με 19-18. Ο Ιντάλγκο πήρε το όπλο του, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 23-21 για να τελειώσει το σετ με 25-22 και το ματς με 3-1 σετ.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (11/26επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 13 (10/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 41%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 7 (3/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (15/32επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 44%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 7π. (7/17επ., 71%υπ., 67%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 8 (7/15επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 46%υπ., 36%αρ.), Σκρεντάου 7 (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 50%υπ.), Βαν ντε Ντρις 11 (10/29επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 39%υπ., 33%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).