Με Ράπτη και σερβίς πέρασε ο ΠΑΟΚ από την Κηφισιά

Με ορεξάτο τον Αλέξανδρο Ράπτη και με 6 άσσους ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ (25-23, 25-21, 25-17) από το Ζηρίνειο κόντρα στη μαχητική Κηφισιά.

Ο δικέφαλος επέστρεψε δυναμικά στις νίκες και στο ντεμπούτο του Λευκορώσου κεντρικού Μαξίμ Σκρεντάου έδειξε ομοιογένεια και καλές αντιδράσεις όταν πιέστηκε στο 1ο σετ. Η Κηφισιά έχασε ευκαιρία να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε σε όλο το 1ο σετ αλλά με δύο άουτ επιθέσεις από Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία για το 0-1 με 23-25. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ είχε την έλεγχο και πήρε τη νίκη. Η διοίκηση του Α.Ο.Π. Κηφισιάς ετοίμασε ένα όμορφο σκηνικό στην έναρξη του αγώνα με σβήσιμο των προβολέων και εντυπωσιακή είσοσο ομάδων και διαιτητών. Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 13π. (12/24επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 7%αρ.), Σπηλιώτης 2 (2/5επ.), Μορέιρα 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Τσέιβερς 6 (5/19επ., 1 μπλοκ, 44%υπ., 17%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 55%υπ., 5%αρ.), Κοσμάς (λ), Σιημήτρας, Ρουσσόπουλος, Τσικάτος, Δραβόπουλος, Οικονομόπουλος.
ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 8 (6/14επ., 2 άσσοι, 70%υπ., 25%αρ.), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (8/11επ.), Ράπτης 15 (11/20, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 44%υπ., 6%αρ.), Σκρεντάου 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 10 (8/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. – 69%υπ., 8%αρ.), Ηλίας, Μιχελάκης (λ), Γάτσης.