Challenge Cup: Άνοιξε την πόρτα της 4άδας ο Ολυμπιακός (hls)

Δύο σετ μακριά από την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη με 3-1 σετ (23-25, 25-16, 25-16, 25-19) επί της Στεάουα Βουκουρεστίου, στον πρώτο ημιτελικό που διεξήχθη στο Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός αν και έχασε στις λεπτομέρειες το 1ο σετ, ανέτρεψε την κατάσταση, νίκησε και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα στην διεκδίκηση της πρόκρισης στους ημιτελικούς της διοργάνωσης, αφού χρειάζεται πλέον δυο σετ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στη Ρουμανία, την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου, για να σφραγίσει το εισιτήριο.

Κορυφαίος ο Στερν με 20 πόντους  και τον ακολούθησαν οι διψήφιοι Ιντάλγκο με 19 και Παγένκ με 15, ενώ θετική παρουσία είχε στο ντεμπούτο του ο Γκουσταβάο. Ο Θρύλος είχε εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ ολοκληρώνοντας το ματς με 15 ενώ πίεσε πολύ και στο σερβίς κερδίζοντας 13 άσους Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 7 άσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου.

Η σύνθεση:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (0/2 επ., 60% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 47% υπ. – 47% άριστες), Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ).