Με το ζόρι οι Σλοβένοι

Η Σλοβενία νίκησε 81-74 την Ολλανδία για τον 3ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε τρία ματς.

Η Σλοβενία νίκησε 81-74 την Ολλανδία για τον 3ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε τρία ματς. Αυτή, βέβαια, δεν ήρθε και τόσο εύκολα, αν και στο ημίχρονο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς φάνηκε να «καθαρίζει» τον αγώνα.

Οι Ολλανδοί που χρειάστηκαν έξι λεπτά για να σκοράρουν, βρέθηκαν στο -16 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, ενώ το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ στο 41-29. Η εικόνα των «οράνιε» στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ήταν εντελώς διαφορετική.

Με ηγέτες τους Κλουφ και Ντε Γιονγκ έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 και ισοφάρισαν σε 41-41. Το ξύπνημα των Σλοβένων ήρθε μέσω των οκτώ συνεχόμενων πόντων του Κλόμπουτσαρ και το σκορ πήγε στο 51-43.

Οι Σλοβένοι έφυγαν και με δέκα πόντους στην τέταρτη περίοδο, 69-59, αλλά οι μαχητικοί Ολλανδοί πίεσαν μέχρι τέλους, κατεβάζοντας τη διαφορά και στο -3 (71-68), χωρίς, όμως, να μπορέσουν ποτέ τουλάχιστον να ισοφαρίσουν.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-29, 57-52, 81-74

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς 3, Πρέπελιτς 16, Μπλάζιτς 13, Νίκολιτς 2, Ντράγκιτς 13, Ζούπαν 3, Μπάλαζιτς 7, Ζάγκορατς, Όμιτς 11, Κλόμπουτσαρ 9, Σλόκαρ 4

Ολλανδία (Φαν Χέλφτερεν): Γουίλιαμς, Γ. Ντε Γιονγκ 19, Κλουφ 25, Κεράζι, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 2, Σάφτενααρ 2, Ν. Ντε Γιονγκ 6, Σμόιλντερς 14, Νόρελ 6, Σλάγκτερ