Με ψυχή το Μαρκόπουλο, 3-2 τον Άρη

Κακός δαίμονας του Άρη το Μαρκόπουλο στξ φετινή σεζόν.

Κακός δαίμονας του Άρη το Μαρκόπουλο στξ φετινή σεζόν. Η ομάδα των Μεσογείων για δεύτερη φορά νίκησε τον Άρη μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το Μαρκόπουλο επικράτησε  με 3-2 σετ (25-20, 26-24, 20-25, 11-25, 15-12)
μετά από αγώνα δύο και πλέον ωρών. Η ομάδα του Ιταλού τεχνικού Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως οι «κιτρινόμαυρες» ανέβασαν την απόδοσή τους και οδήγησαν το παιχνίδι στα πέντε σετ. Με το δίποντο το Μαρκόπουλο έφθασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης φεύγει με έναν βαθμό από τα Μεσόγεια, με τα λάθη στο πέμπτο σετ να του στερούν την ανατροπή, χάνοντας παράλληλα πολύτιμο έδαφος για την τετράδα. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του ΑΟΜ επί του Άρη, μετά το 3-0 σετ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη.

Στο τάι μπρέικ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 7-3, όμως οι γηπεδούχες αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 8-8 και στη συνέχεια σε 10-10. Η Ασημίνα Νικολογιάννη διαμόρφωσε το 12-10, η Τέιλορ Άγκοστ μείωσε σε 12-11, όμως η ίδια σέρβιρε άουτ για το 13-11. Η συμπατριώτισσά της Έριν Φάιερς αστόχησε σε επίθεση για το 14-11, η Μάρθα Ανθούλη μείωσε σε 14-12 όμως η Νικολογιάννη με μπλοκ άουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της με 15-12.  Οι συνθέσεις:
ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι): Δικαιούλια, Μουτσιόλα, Τσιτσιγιάννη, Καλαντάτζε, Καλαϊτζάκη, Νικολογιάννη / Κόττα (λ), Χατζηγρηγορίου, Τζανάκη, Μαρινάκη.
ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Φάιερς, Κιουτσιούκη, Κωνσταντινίδου, Άγκοστ, Πήττα, Σίμιτς / Ιακωβίδου (λ), Τσομπανίδου, Μυλωνά, Ανθούλη.