Ψυχωμένη Θέτιδα, σόκαρε τον ΠΑΟΚ με 33άρα Ανθούλη

Το καλύτερό της παιχνίδι με την φανέλα της Θέτιδας έκανε η Ανθούλη και με 33 δικούς της πόντους οδήγησε την ομάδα της σε μια από τις μεγαλύτερες εκτός έδρας νίκες στην ιστορία της.

Απέναντι στον παντοδύναμο φέτος ΠΑΟΚ η Θέτιδα αν και έχασε τα πρώτα δύο σετ γύρισε το ματς και με 3-2 σετ (24-26, 25-27, 25-23, 25-23, 20-18) πήρε ένα τεράστιο δίποντο στην έδρα του «δικεφάλου». Εκπληκτική η Μάρθα Ανθούλη, για δεύτερη φορά φέτος σημείωσε +30 πόντους (33) και μαζί με τον Τσεϊντά Άκτας ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Θέτιδας ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ Μερτέκη και Κογιάρ είχαν 24 και 28 πόντους αντίστοιχα.. Και τα πέντε σετ τελείωσαν με τη μίνιμουμ διαφορά με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ να προηγείται με 16-9, ωστόσο δεν το «τελείωσε» και η Θέτις κάλυψε τη διαφορά για να το χάσει στις λεπτομέρειες με 26-24. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ολοκληρώθηκε και το δεύτερο σετ που ήταν μάχη πόντο με πόντο μέχρι το τέλος και βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 27-25! Μετά το 2-0 και ειδικά με τον τρόπο που διαμορφώθηκε το σκορ θα περίμενε κανείς οι φιλοξενούμενες να μην έχουν ψυχικές δυνάμεις για να επιστρέψουν αλλά συνέβη το ακριβώς αντίθετο. Αν και κυνηγούσε συνεχώς το σκορ στο 3ο σετ (από κοντινή απόσταση) έκανε την ανατροπή στο φινάλε επικρατώντας με 23-25 και με το ίδιο σκορ επικράτησε και στο 4ο στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Γκραν γκινιόλ στο τάι μπρέικ

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 2-0 και διατήρησε το +2 μέχρι το 5-3 που έγινε 5-6 με την Ανθούλη στο σερβίς για να φτάσουμε στο 6-8. και τη Θέτιδα να προηγείται σταθερά μέχρι το 9-11. Με μπλοκ της Κογιάρ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και η ίδια έσβησε το πρώτο ματς μπολ των φιλοξενούμενων (14-14), ενώ η Μερτέκη έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ, οποίο χάθηκε από λάθος στο σερβίς της Ηλιοπούλου (15-15). Το 15-16 έγινε 17-16, αλλά επίθεση της Ανθούλη και μπλοκ της ίδιας στην Κογιάρ διαμόρφωσαν το 17-18. Η Μερτέκη έσβησε κι αυτό το ματς μπολ, για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Παπαγεωργίου και μπλοκ της Ανθούλη με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 18-20. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 75 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 24 (22/46 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 55% άριστες), Φιντόν 13 (11/36 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.-43% άριστες), Κογιάρ 28 (25/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. – 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/6 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 33 (27/66 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αποστολάκη 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 23% άριστες), Άκτας 26 (24/68 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 32% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 27% υπ. – 18% άριστες), Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.