Μπλάντοστ Μπρτσκο-Ολυμπιακός 0-3: «Ερυθρόλευκος περίπατος» στην Βοσνία

Ο Ολυμπιακός πέρασε δια περιπάτου από την «Sportska Dvorana Magnet» νικώντας με 3-0 σετ την Μπλάντοστ στο πλαίσιο του 1ου προκριματικού γύρου του Champions League Volley.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν διαφορά κλάσης από τον αντίπαλο τους και έφτασαν στη νίκη με χαρακτηριστική άνεση.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, με καλό σερβίς και πρωταγωνιστή τον Ζουπάνη στην επίθεση έφυγε με 2-8. Με Παγιένκ κυρίαρχο στον φιλέ και τον Έγκελσκανς να τελειώνει μπάλες, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 8-16, 12-22 και κατέκτησαν το πρώτο σετ δια περιπάτου με 14-25, με 17 πόντους από επίθεση, 4 μπλοκ κι 1 άσο.
Στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε τίποτε ως προς τη άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες με το Στιβαχτή να βάζει όλους τους παίκτες στο παιχνίδι, έφυγαν 5-12 και 10-20. Πέριτς και Μιγιαίλοβιτς έκαναν ότι ήθελαν από τα άκρα, πίεση στο σερβίς, καλό μπλοκ και το σετ πήγε σε ερυθρόλευκα χέρια με 11-25, με 16 πόντους από επίθεση, 2 μπλοκ και 3 άσους.
Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ απειλήσουν και να είναι κοντά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι πιθανή χαλάρωση των κόκκινων. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 5-7 με Μιγιαίλοβιτς και Ζουπάνι και 8-13 με Πέριτς και Έγκελσκανς. Ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση για αστεία και με Παγιένκ και Έγκελσκανς έφυγε11-19, για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 16-25, έχοντας 15 πόντους από επίθεση, 3 μπλοκ και 2 άσους.
Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν 48 πόντους από επίθεση, 8 μπλοκ, 6 άσους και 12 από λάθη αντιπάλων.
Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο Ρέντη την Τετάρτη (13/10, 19:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».
Τα σετ: 14-25, 11-25, 16-25.
Διαιτητές: Πρώτη η Ξενίγια Γιούρκοβιτς από την Κροατία και δεύτερος ο Σέρβος Αλεξάντερ Πέτκοβιτς.