Έχασαν οι Παίδες

Η Εθνική ομάδα παίδων γνώρισε την πρώτη της ήττα από την διοργανώτρια Τουρκία με 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-19).

Μακριά από τον καλό της εαυτό που έδειξε στα δύο πρώτα νικηφόρα παιχνίδια με Πολωνία και Γερμανία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Εθνική ομάδα παίδων γνώρισε την πρώτη της ήττα από την διοργανώτρια Τουρκία με 3-0 σετ (25-22, 25-23, 25-19). Τα πολλά λάθη (28 έναντι 18 των Τούρκων) ήταν αυτά που στέρησαν την διεκδίκηση της νίκης από τους παίκτες του Δημητριάδη.

Όλα τα .λεφτά της αναμέτρησης ήταν το τρίτο σετ όταν η Εθνική προηγήθηκε 16-11, αλλά εκεί το σερί των Τούρκων τους έκανε «αφεντικά» του αγώνα. Η ήττα δεν αναμένεται να επηρεάσει την προσπάθεια της Εθνικής για πρόκριση στο Παγκόσμιο της Αργεντινής (εξάδα) ή ακόμα και στα ημιτελικά του θεσμού, εφόσον στα επόμενα δύο ματς του ομίλου με Σερβία και Βουλγαρία, παρουσιάσει το καλό της πρόσωπο.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημητριάδης): Κοκκινάκης 13 (11/23 επ., 2 άσοι, υπ. 65%-50%), Λιόντας 1, Στίνγκας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 9 (9/18), Μαδούρας, Κουμεντάκης 11 (10/20, 1 άσος, 100%-75%), (λίμπερο Ζήσης, 47%-18%), Σκαρλατίδης 2 (1 ασο), Δαλακούρας 4 (3/10, 1 μπλοκ), Χριστόφας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης, Κωνσταντινίδης.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Βάσιτς): Σαχίν 4 (1/4, 3 μπλοκ), Γκούνγκορ 14 (12/20, 1 ασο, 1 μπλοκ, 62%-50%), Σενόλ, Γκοκγκοζ 14 (11/20, 2 άσοι, 1 μπλοκ, 36%-27%), Σαγκίρ 3 (2 μπλοκ, 1 άσος, 50%-50%), Γκουνές 5 (3/4, 2 μπλοκ), (λίμπερο Οζντεμίρ, 46%-31%) Τσιτσέκ 7 (5/12, 2 μπλοκ), Αιχάν.

Δεν το βάζουν κάτω

Παρά την ήττα οι διεθνείς και ο κόουτς της Εθνικής Μάκης Δημητριάδης έδειξαν διάθεση να ξεπεράσουν ανώδυνα το παιχνίδι με τους Τούρκους. “Έχουμε δύο νίκες και μόλις κάναμε την πρώτη ήττα μας. Δεν πειράζει, συνεχίζουμε δυνατά για τα επόμενα ματς. Η Τουρκία δίκαια μας κέρδισε 3-0 και βοηθήθηκε από τα δικά μας λάθη. Δεν είχαμε καθόλου μπλοκ και χάσαμε πολλά σερβίς” είπε ο αρχηγός της ομάδας Μενέλαος Κοκκινάκης με τον τεχνικό Μάκη Δημητριάδη να προσθέτει:

“Κάναμε την κοιλιά που συνήθως συμβαίνει. Ο τρόπος με πείραξε περισσότερο και όχι η ήττα. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογήσαμε το ταλέντο μας. Πιστεύαμε πως υπήρχε μία γραμμή κάτω από αυτή δεν πέφτουμε, αλλά σήμερα πέσαμε. Δεν είχαμε καθόλου συγκέντρωση. Ευτυχώς έχουμε αύριο ρεπό και θα μας επιτρέψει να ανασυγκροτηθούμε”.