Ο Πυθαγόρας είναι …Ολυμπιακός

Αποστολή Σάμος: Π. Λώλης
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ της ΑΕΚ και κατέκτησε το Κύπελλο για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Αποστολή Σάμος, Παντελής Λώλης
Ο νέος βασιλιάς στο Κύπελλο γυναικών φοράει «ερυθρόλευκα». Ο Ολυμπιακός …έλυσε το Πυθαγόρειο θεώρημα στη Σάμο και κόντρα στην ΑΕΚ έκανε σεφτέ στις κούπες και στο γυναικείο βόλεϊ κατακτώντας το τρόπαιο στον 12ο τελικό. Οι «ερυθρόλευκες» του Γιάννη Νικολάκη επικράτησαν 3-2 σετ (25-22, 17-25, 19-25, 25-18, 15-) της ΑΕΚ. Οι Πειραιώτισσες με οδηγό την Μάγια Ογκνένιοβιτς αν και έχαναν με 2-1 σετ ανέτρεψαν, μιμούμενες τους άνδρες, το εις βάρος τους 2-1 σετ και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν την κούπα. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε το Νικολάκη ως άλλος .Μίλκοβιτς να σκαρφαλώνει στις εξέδρες και να βγάζει τη μπλούζα του μπροστά στους «ερυθρόλευκους» φίλους της ομάδας και έναν αστυνομικό να τον απωθεί θεωρώντας ότι ήταν οπαδός.

«Ερυθρόλευκο» ξεκίνημα
Οι «ερυθρόλευκες» με καλό σέρβις χάλασαν την υποδοχή της ΑΕΚ και πήραν το πρώτο σετ με 25-22. Στο δεύτερο η ΑΕΚ αντέδρασε και με αποτελεσματική την Κις ισοφάρισε σε 1-1 με 25-17. Ίδια γεύση και στο τρίτο με την ΑΕΚ να χαλάει την πίσω ζώνη του Ολυμπιακού, την Χαντάβα να πέφτει σε λάθη και την Ένωση με εντυπωσιακό σερί  11-1 να μετατρέπει το εις βάρος της 7-3 σε 14-8 και να κλείνει το σετ με 25-19. Η ΑΕΚ προηγείται του Ολυμπιακού με 2-1 σετ (22-25, 25-17, 25-19). Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 2-2 (25-18) χάρη στο αποτελεσματικό σερβίς της Ογκνιένοβιτς πάνω στη Ρίος.

Ακραία η Κόλεβα
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με το Νικολάκη να χρησιμοποιεί την Κόλεβα ακραία και τη Νικούλη στη διαγώνιο. Ο Ολυμπιακός σημάδεψε στην υποδοχή την Παπαγεωργίου η οποία δεν άντεξε στην πίσω ζώνη δίνοντας κακές πρώτες μπάλες στην Κουτουξίδου. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-3 και 10-7 με τον Καμπερίδη να αλλάζει την Παπαγεωργίου με την Ρίος. Η Βραζιλιάνα πίεση στο σερβίς στο 11-9 την Κόλεβα με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ισοφαρίσει. Στο 12-12 δύο άσσοι της Νικούλη σε Σάκκουλα και Καλατζίεβα ανέβασαν την διαφορά στο 15-12. Η ομάδα του Νικολάκη συνέχισε την πίεση στο σερβίς και με άσσο της Ογκνένιοβιτς στην Καλατζίεβα έφθασε στο +4 (17-13) αποκτώντας σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ. Στο 19-15 η ΑΕΚ αντέδρασε. Με σέρβερ την Κουτουξίδου χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και τον έφθασε στην ανάσα του ενός πόντου, 19-18. Εκεί ξεκίνησε η μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η Ρίος σημάδεψε την Μουστάκη, αλλαγή του Νικολάκη, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Στο 21-21 η πιο αποτελεσματική παίκτρια της ΑΕΚ, Κάταλιν Κις έσπασε τριπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της. Δύο σερί πόντοι του Ολυμπιακού ανέτρεψαν το σκορ σε 23-22. Η Καλατζίεβα έδωσε πόντο στις  «ερυθρόλευκες» από κακή υποδοχή της σε σερβίς της Κυριακίδου για να τελειώσει το σετ με 25-22 με κόντρα επίθεση της Χαντάβα,

Αντεπίθεση με Κις
Το δεύτερο σετ αποδείχθηκε μονόλογος της ΑΕΚ. Με το .καλημέρα η Ένωση πίεσε τον Ολυμπιακός στην υποδοχή, προηγήθηκε με 4-1, 6-3 και 8-4 για να εκτοξεύσει την διαφορά στο +7 (12-5) με άσσο της Μποροβίντσεκ. Στο 15-9 ο Νικολάκης άλλαξε διαγώνιο περνώντας την Αμερικανίδα Γκίμπσον στην θέση της Νικούλη, την ώρα που η αλλαγή της Κουνάδη έδινε λύσεις στην άμυνα της Ένωσης. Ολυμπιακός-ΑΕΚ 10-19 στο δεύτερο σετ, η διαφορά στο +9 και η Ένωση ισοφαρίζει άνετα σε 1-1 με 25-17 με την Κάταλιν Κις να «παίζει» με ποσοστό 57%.

Καθίζηση Ολυμπιακού με λάθη
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι μέχρι το 7-3. Εκεί άρχισε η καθίζηση της ομάδας του Νικολάκη. Η ΑΕΚ σημάδεψε την Χαντάβα στην υποδοχή, τα λάθη των «ερυθρόλευκων» έφεραν εκνευρισμό και κίτρινη κάρτα στην Ογκνένιοβιτς στο 7-6 με την ΑΕΚ να καταγράφει σερί 11-1 και το σκορ από 7-3 να γίνεται 14-8. Η Ένωση επέβαλε το νόμο της με την Κις (18 πόντοι, 54% επίθεση) να εξακολουθεί να είναι πρωταγωνίστρια και την Βραζιλιάνα Ρίος (11 πόντοι με 57% επίθεση) να συνυπογράφει την κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-19.

Ογκνένιοβιτς και 2-2
Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί να μείνει στον τελικό. Με σέρβερ την Ογκνιένοβιτς ξεκίνησε με 6-0 με την ΑΕΚ να μην αντιδρά στην υποδοχή με την Ρίος. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα τους με το Νικολάκη να έχει βρει αποτελεσματικό σχήμα με την Γκίμπσον διαγώνια. Ο 12ος τελικός γυναικών οδηγείται σε 50 σετ με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τέταρτο σετ με 25-18.

Μάχη στο πέμπτο σετ
Στο πέμπτο σετ μίλησε η Κόλεβα. Η Βουλγάρα αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε στο ξεκίνημα τις πιο καθοριστικές μπάλες και με αποτελεσματικότητα έφθασε τον Ολυμπιακό στο 6-3. Το 9-5 του Ολυμπιακού μειώθηκε σε 9-8 από την ΑΕΚ αλλά το «ερυθρόλευκο» σερί 2-0 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 11-8 και το Κύπελλο με 159- έπαιρνε ερυθρόλευκο χρώμα.

Οι πόντοι των δύο ομάδων προήλθαν από: σέρβις 9-5, επίθεση 64-52, μπλοκ 9-10, λάθη 19-33.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Νικούλη 2, Κυριακίδου 11, Γιακουμή 12, Ογκνένιοβιτς 7, Χαντάβα 22, Κόλεβα 20 (λίμπερο Μαγγίνα, υποδοχή 31%), Καβαθά, Μουστάκη, Γκίμπσον 8, Μαρκοπούλου.

ΑΕΚ (Καμπερίδης): Κουτουξίδου 5, Κις 25, Μποροβίντσεκ 10, Παπαγεωργίου 1, Λαμπρινίδου 4, Καλατζίεβα 9 (λίμπερο Σάκκουλα, υποδοχή 35%), Ρίος 13, Κουνάδη.