Σε πέμπτο σετ ο τελικός, Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-2

Αποστολή Σάμος, Παντελής Λώλης
Σε εξέλιξη βρίσκεται στην Σάμο ο 12ος τελικός γυναικών ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Σε εξέλιξη βρίσκεται στην Σάμο ο 12ος τελικός γυναικών ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκες» με καλό σέρβις χάλασαν την υποδοχή της ΑΕΚ και πήραν το πρώτο σετ με 25-22. Στο δεύτερο η ΑΕΚ αντέδρασε και με αποτελεσματική την Κις ισοφάρισε σε 1-1 με 25-17. Ίδια γεύση και στο τρίτο με την ΑΕΚ να χαλάει την πίσω ζώνη του Ολυμπιακού, την Χαντάβα να πέφτει σε λάθη και την Ένωση με εντυπωσιακό σερί  11-1 να μετατρέπει το εις βάρος της 7-3 σε 14-8 και να κλείνει το σετ με 25-19. Η ΑΕΚ προηγείται του Ολυμπιακού με 2-1 σετ (22-25, 25-17, 25-19). Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 2-2 (25-18) χάρη στο αποτελεσματικό σερβίς της Ογκνιένοβιτς πάνω στη Ρίος.

Ακραία η Κόλεβα
Το πρώτο σετ ξεκίνησε με το Νικολάκη να χρησιμοποιεί την Κόλεβα ακραία και τη Νικούλη στη διαγώνιο. Ο Ολυμπιακός σημάδεψε στην υποδοχή την Παπαγεωργίου η οποία δεν άντεξε στην πίσω ζώνη δίνοντας κακές πρώτες μπάλες στην Κουτουξίδου. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 6-3 και 10-7 με τον Καμπερίδη να αλλάζει την Παπαγεωργίου με την Ρίος. Η Βραζιλιάνα πίεση στο σερβίς στο 11-9 την Κόλεβα με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ισοφαρίσει. Στο 12-12 δύο άσσοι της Νικούλη σε Σάκκουλα και Καλατζίεβα ανέβασαν την διαφορά στο 15-12. Η ομάδα του Νικολάκη συνέχισε την πίεση στο σερβίς και με άσσο της Ογκνένιοβιτς στην Καλατζίεβα έφθασε στο +4 (17-13) αποκτώντας σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του σετ. Στο 19-15 η ΑΕΚ αντέδρασε. Με σέρβερ την Κουτουξίδου χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και τον έφθασε στην ανάσα του ενός πόντου, 19-18. Εκεί ξεκίνησε η μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η Ρίος σημάδεψε την Μουστάκη, αλλαγή του Νικολάκη, ισοφαρίζοντας σε 20-20. Στο 21-21 η πιο αποτελεσματική παίκτρια της ΑΕΚ, Κάταλιν Κις έσπασε τριπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα της. Δύο σερί πόντοι του Ολυμπιακού ανέτρεψαν το σκορ σε 23-22. Η Καλατζίεβα έδωσε πόντο στις  «ερυθρόλευκες» από κακή υποδοχή της σε σερβίς της Κυριακίδου για να τελειώσει το σετ με 25-22 με κόντρα επίθεση της Χαντάβα,

Αντεπίθεση με Κις
Το δεύτερο σετ αποδείχθηκε μονόλογος της ΑΕΚ. Με το .καλημέρα η Ένωση πίεσε τον Ολυμπιακός στην υποδοχή, προηγήθηκε με 4-1, 6-3 και 8-4 για να εκτοξεύσει την διαφορά στο +7 (12-5) με άσσο της Μποροβίντσεκ. Στο 15-9 ο Νικολάκης άλλαξε διαγώνιο περνώντας την Αμερικανίδα Γκίμπσον στην θέση της Νικούλη, την ώρα που η αλλαγή της Κουνάδη έδινε λύσεις στην άμυνα της Ένωσης. Ολυμπιακός-ΑΕΚ 10-19 στο δεύτερο σετ, η διαφορά στο +9 και η Ένωση ισοφαρίζει άνετα σε 1-1 με 25-17 με την Κάταλιν Κις να «παίζει» με ποσοστό 57%.

Καθίζηση Ολυμπιακού με λάθη
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι μέχρι το 7-3. Εκεί άρχισε η καθίζηση της ομάδας του Νικολάκη. Η ΑΕΚ σημάδεψε την Χαντάβα στην υποδοχή, τα λάθη των «ερυθρόλευκων» έφεραν εκνευρισμό και κίτρινη κάρτα στην Ογκνένιοβιτς στο 7-6 με την ΑΕΚ να καταγράφει σερί 11-1 και το σκορ από 7-3 να γίνεται 14-8. Η Ένωση επέβαλε το νόμο της με την Κις (18 πόντοι, 54% επίθεση) να εξακολουθεί να είναι πρωταγωνίστρια και την Βραζιλιάνα Ρίος (11 πόντοι με 57% επίθεση) να συνυπογράφει την κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-19.

Ογκνένιοβιτς και 2-2
Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί να μείνει στον τελικό. Με σέρβερ την Ογκνιένοβιτς ξεκίνησε με 6-0 με την ΑΕΚ να μην αντιδρά στην υποδοχή με την Ρίος. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα τους με το Νικολάκη να έχει βρει αποτελεσματικό σχήμα με την Γκίμπσον διαγώνια. Ο 12ος τελικός γυναικών οδηγείται σε 50 σετ με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τέταρτο σετ με 25-18.

Οι πόντοι των δύο ομάδων προήλθαν από: σέρβις 8-4, επίθεση 41-37, μπλοκ 6-8,

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Νικούλη 2, Κυριακίδου 8, Γιακουμή 6, Ογκνένιοβιτς 6, Χαντάβα 16, Κόλεβα 13 (λίμπερο Μαγγίνα, υποδοχή 33%), Καβαθά, Μουστάκη, Γκίμπσον 4, Μαρκοπούλου.

ΑΕΚ (Καμπερίδης): Κουτουξίδου 3, Κις 18, Μποροβίντσεκ 7, Παπαγεωργίου 1, Λαμπρινίδου 2, Καλατζίεβα 7 (λίμπερο Σάκκουλα, υποδοχή 22%), Ρίος 11, Κουνάδη

*Οι πόντοι σε κάθε αθλήτρια είναι καταγεγραμμένοι μέχρι και την ολοκλήρωση του 3ου σετ.