“Ερυθρόλευκος” θρίαμβος με come back!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε (για τέταρτη φορά τη φετινή σεζόν) τον Παναθηναϊκό με 3-2, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ και πήρε τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο, αφήνοντας στην τρίτη τους "πράσινους", σε ένα δραματικό παιχνίδι.
Αποθέωσε τον Καλμαζίδη ο Φράγκος

Τελικά η κόλαση από τον παράδεισο σε ένα ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού απέχει ελάχιστα. Εφτά ματς μπολ είχε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι αιωνίων με τον Ολυμπιακό αλλά η καρδιά των πιτσιρικάδων των Πειραιωτών, οι αλλαγές του Καλμαζίδη και το πάθος της “ερυθρόλευκης” εξέδρας οδήγησαν τους Κυπελλούχους σε μια επική ανατροπή. “Ερυθρόλευκοι” και “πράσινοι” ανανέωσαν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Τετάρτη (19.00 Novasports) στον πρώτο ημιτελικό αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 σετ του Ολυμπιακού, έχασε 7 ματς μπολ για να «κλειδώσει» την δεύτερη θέση που θα του έδινε το πλεονέκτημα έδρας αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 3-2 σετ (14-25, 21-25, 32-30, 25-17, 15-12) έχοντας MVP της αναμέτρησης τον προπονητή του Γιάννη Καλμαζίδη. Και τι δεν έκανε σήμερα ο “Σουηδός” στο “Μελίνα Μερκούρη”.

Βλέποντας τον Τζούριτς να μην έχει 5/18 επιθέσεις σε δύο σετ, αποφάσισε να τον γυρίσει κεντρικό βάζοντας διαγώνιο τον Ντεσπέιν. Αυτή η αλλαγή “ξύπνησε” τους γηπεδούχους που πίεσαν περισσότερο στο μπλοκ τους “πράσινους”. Η ομάδα του Λάιου έχασε 7 ματς μπολ με δύο επιτυχημένες επιθέσεις του Ντεσπέιννα διαμορφώνουν το 32-30, σετ που για τους “ερυθρόλευκους” έμελε να αλλάξει τη ροή τους ματς.

Γνωρίζοντας αμφότεροι ότι όποιος νικούσε θα έπαιρνε το πλεονέκτημα της έδρας στις μεταξύ τους ημιτελικές κόντρες “ερυθρόλευκοι” και “πράσινοι” τα έπαιξαν όλα για όλα σε ένα συγκλονιστικό ματς. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 με τον Καλμαζίδη να εκνευρίζει τους φιλοξενούμενους καλώντας τάιμ άουτ στο 24-17 του Δ΄ σετ, κίνηση που χαρακτηρίστηκε μειωτική από τους “πράσινους”. Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 6-4, οι ερυθρόλευκοι πέρασαν 9-8, για να ακολουθήσει ένα ρεσιτάλ από χαμένα σερβίς και στο 13-12 μία επίθεση του Φράγκου κι άλλη μια του Ντεσπέιν τελείωσαν τον αγώνα.

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 23 (21/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 0% άριστες), Φράγκος 9 (9/20 επ., 60% υπ. – 25% άριστες), Φιλίποβ, Παπάζογλου 6 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/23 επ., 4 μπλοκ), (λίμπερο Κουζούνης, 48% υπ.), Κοκκινάκης, Γιαμπλόνσκι 15 (12/15 επ., 2 μπλοκ, 427% υπ. – 21% άριστες), Εστράδα, Χαριτωνίδης 2, Σωτηρίου.

Παναθηναϊκός (Λάιος): Πετρέας 15 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. – 31% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/41 επ., 3 άσοι), Γκενς 3, Πανταλέων 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σάκι 12 (9/21 επ., 3 άσοι, 52% υπ. – 22% άριστες), (λίμπερο Παπαδημητρίου, 67% υπ.), Κόβατς 7, Ψάρρας, Ντονάς 1, Μηνούδης 1.