«Πολωνία ερχόμαστε», 3-1 η Εθνική την Κροατία

Το «θερμό» ελληνικό καλοκαίρι συνεχίζεται για την Εθνική ανδρών. Μετά το χθεσινό 3-2 σετ επί της γηπεδούχου Κροατίας ήρθε σήμερα το καθαρό 3-1 (23-25, 25-17, 25-18, 25-17) για να στείλει από τώρα την «γαλανόλευκη» στο φάιναλ φορ του Ευρωπαϊκού Λιγκ που θα διεξαχθεί στην Πολωνία 13 και 14 Αυγούστου.

Το «θερμό» ελληνικό καλοκαίρι συνεχίζεται για την Εθνική ανδρών. Μετά το χθεσινό 3-2 σετ επί της γηπεδούχου Κροατίας ήρθε σήμερα το καθαρό 3-1 (23-25, 25-17, 25-18, 25-17) για να στείλει από τώρα την «γαλανόλευκη» στο φάιναλ φορ του Ευρωπαϊκού Λιγκ που θα διεξαχθεί στην Πολωνία 13 και 14 Αυγούστου.

Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου παρά το γεγονός ότι μπήκαν με το …αριστερό και έχασαν το πρώτο σετ από τους Κροάτες από κει και ύστερα επέβαλαν τον νόμο τους και έφθασαν άνετα στην έκτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο τους. Κλειδί της νίκης της Εθνικής ήταν οι τρεις αλλαγές που πραγματοποίησε ο Δρίκος στο δεύτερο σετ. Έβγαλε από το ματς τους Τζιουμάκα, Δαλακούρα και Τακουρίδη με τους Παλέντζα (κυρίως), Κοκκινάκη και Πελεκούδα να ανανεώνουν την Εθνική και να την σπρώχνουν στη νίκη. Πολύ σημαντικός για ένα ακόμη ματς ήταν ο Γιώργος Πετρέας.

Η Εθνική είχε 8 άσσους και 4 μπλοκ ενώ έπιασε το εκπληκτικό 63% στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Για τους Κροάτες κορυφαίοι παίκτες ήταν οι δύο συμπαίκτες στον Εθνικό Άντριτς (21π.) και Μίχαλι (5 π.).Πλέον η Εθνική θέλει δύο νίκες κόντρα στην Λευκορωσία το επόμενο Σαββατοκύριακο στη Λαμία για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση, ενώ είναι πιθανό να χρειαστεί και μόλις μία, αν η ΠΓΔΜ δεν κάνει το απόλυτο «4 στα 4» στα υπόλοιπα ματς του α’ γκρουπ. Η Ελλάδα με αυτή τη νίκη έφτασε τους 17 πόντους, στην κορυφή του β΄ ομίλου μαζί με την Σλοβενία.

Η γνώμη των πρωταγωνιστών

Σωτήρης Δρίκος (Ομοσπονδιακός τεχνικός): «Αποστολή εξετελέσθη. Πήραμε τις δύο νίκες. Σίγουρα κάναμε πάλι ένα κακό πρώτο σετ και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει. Βρήκαμε λύσεις από τον πάγκο και το βάθος που έχει η ομάδα είναι πολύ σημαντικό».

Κώστας Ταμπουρατζής (λίμπερο Εθνικής): «Συνεχίζουμε την πορεία μας που ξεκίνησε στις 10 Μαΐου με 10 νίκες σε 12 παιχνίδια. Θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας κόντρα στην Λευκορωσία στη Λαμία, ώστε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό».

Μενέλαος Κοκκινάκης (αρχηγός): «Το έχουμε ξαναπεί ότι αυτή η ομάδα απαρτίζεται από 15-16 παίκτες που ανά πάσα στιγμή μπορούν να βοηθήσουν άμεσα. Μετά από ένα δύσκολο ματς που κρίθηκε στα πέντε σετ, δείξαμε χαρακτήρα και φτάσαμε στο 6 στα 6 που είναι σημαντικό επίτευγμα».

Η στατιστική:

Κροατία (Σίμουνσιτς): Ζουκούσκι 2 (2/3 επ.), Σέσταν 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 26% άριστες), Άντριτς 22 (20/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσόσιτς 8 (6/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 6 (5/12 επ., 1 άσο, 30% υπ. – 05% άριστες), Μίχαλ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σάρσεβιτς -λ (68% υπ. – 39% άριστες) /Γκάλιτς, Σέντλατσεκ 4 (4/12 επ., 83% υπ. – 50% άριστες).

Ελλάδα (Δρίκος): Πετρέας 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Τζιουμάκας 2 (2/8 επ.), Τακουρίδης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 1 (1/4 επ., 60% υπ. – 00% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/24 επ., 3 άσοι, 44% υπ. – 17% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (50% υπ. – 27% άριστες) / Κοκκινάκης 7 (6/8 επ., 1 άσο, 80% υπ. – 60% άριστες), Πελεκούδας 4 (4/6 επ.), Παλέντζας 15 (13/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

Στα άλλα ματς της ημέρας η Σλοβενία νίκησε 3-2 (25-22, 9-25, 14-25, 25-22, 9-15) τη Λευκορωσία εκτός έδρας και διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου στην ισοβαθμία με την Ελλάδα, αλλά με καλύτερα σετ.