Ραντεβού το 2016, αποκλείστηκε η Εθνική

Ευρωπαϊκό Λιγκ ήταν και πέρασε για την Εθνική ομάδα.

Ευρωπαϊκό Λιγκ ήταν και πέρασε για την Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να προκριθεί, όπως πέρσι στην τελική φάση της διοργάνωσης, αφού και σήμερα ηττήθηκε από τους Σλοβένους στο Μάριμπορ στην αυλαία των ομίλων με 3-1 σετ (25-23, 25-20, 23-25. 26-24). Η «γαλανόλευκη», η οποία ξεκίνησε με 7 συνεχόμενες νίκες στον όμιλο, τελείωσε με 3 σερί ήττες οι οποίες αποδείχθηκαν καθοριστικές για την ομάδα του Δρίκου. Στο αποψινό ματς η Εθνική ήταν άχρωμη, άοσμη και άγευστη στα δύο πρώτα σετ. Δεν είχε ρυθμό στο παιχνίδι της, της έλειψε ο εύκολος πόντος, δεν είχε αλλαγή στα άκρα (ο Φράγκος δεν βοήθησε), αλλά το μεγάλο της πρόβλημα ήταν η υποδοχή στα σερβίς του Γκασπαρίνι (7 άσσους) που έκανε πάρτι όποτε πήγαινε στην γραμμή. Στο τρίτο σετ «ξύπνησε» και μείωσε και στο τέταρτο ενώ όλα έδειχναν ότι θα έστελνε το ματς στο τάι μπρέικ «αυτοκτόνησε». Προηγήθηκε με 8-2 και εκεί πίστεψε ότι τελείωσε το σετ. Οι παίκτες του Δρίκου πανηγύριζαν ξέφρενα κάθε πόντο, αλλά οι Σλοβένοι με πίστη και αφοσίωση έφεραν το σετ στα μέτρα τους και πήραν δίκαια τη νίκη. Κουμεντάκης (16π., 48% επίθεση), Πετρέας (15π., 3 μπλοκ, 1 άσσος) και Τζιουμάκας (15π., 2 μπλοκ) ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ της Εθνικής. Οι υποχρεώσεις πλέον των διεθνών ολοκληρώθηκαν για αυτή τη σεζόν. Πλέον θα επιστρέψουν στην δράση τον επόμενο Μαίο στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2017 με στόχο την επιστροφή στην ελίτ μετά από το 2009.

Χωρίς ρυθμό και ηρεμία
Στο πρώτο σετ η Εθνική δεν βρήκε ποτέ ρυθμό αλλά και εύκολο πόντο. Βρέθηκε να χάνει με 17-14 αλλά η είσοδος του Αρμενάκη για το σερβίς της έδωσε το προβάδισμα με 19-18. Οι Σλοβένοι εκμεταλλεύτηκαν τα ελληνικά λάθη και προσπέρασαν με 21-20 με τον Κουμεντάκη να ισοφαρίζει. Ο Γκασπαρίνι που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ελληνική υποδοχή έμεινε στο σερβίς μέχρι το 24-21 και παρά τους 2 πόντους του Κοκκινάκη (24-23) ο Παλέντζας έκανε λάθος στο σέρβις και το σετ πήγε στους γηπεδούχους.

Την …σκότωσε ο Γκασπαρίνι
Η αλλαγή του Δρίκου στο κέντρο (Αρμενάκης αντί Τακουρίδη) έδωσε ανάσες πάνω στο φιλέ στην Εθνική που έβγαζε άμυνες και έσπαγε μπάλες. Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 14-11 αλλά εκεί κόλλησε στην υποδοχή. Τα σερβίς του Βίντιτς ισοφάρισαν σε 14-14 με τον Γκασπαρίνι να παίρνει το όπλο του και με τρεις συνεχόμενους άσσους μετέτρεψε το ρευστό 18-17 σε 21-17 με το σετ να ολοκληρώνεται στο ρελαντί για τους Σλοβένους με 25-20.

Ξύπνησε και μείωσε
Στο τρίτο σετ η Εθνική ξύπνησε. Έβαλε περισσότερο ρίσκο στο σερβίς της και δικαιώθηκε. Με τον Τζιουμάκα να κάνει καλή δουλειά και στο σερβίς η Εθνική από το 11-9 πήγε στο 14-9 με τους Σλοβένους να δείχνουν κουρασμένοι και ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό. Στο 20-16 ο Γκασπαρίνι πήγε στο σέρβις και οι Σλοβένοι ροκάνισαν την διαφορά φθάνοντας στον πόντο 20-19 με άσσο του πρώην διαγωνίου του Ηρακλή. Ο Ούρναουτ ισοφάρισε σε 21-21 με τους Σλοβένους να προηγούνται 23-22 με λάθος του Κοκκινάκη. Η Εθνική εκεί αντέδρασε και με τρεις συνεχόμενους πόντους γύρισε το σετ προς την μεριά της.

Χαρακίρι της Εθνικής στο τέταρτο σετ
Στο τέταρτο σετ η Εθνική με σέρβερ τον Τζιουμάκα ήθελε να βάλει το νερό στο αυλάκι από το …καλημέρα. Το 3-2 έγινε 8-2 με τον Σαλονικιό διαγώνιο να είναι ζεστός όπως και ο Πετρέας. Οι Σλοβένοι όμως δεν το έβαλαν κάτω. Με 2 μπλοκ πάνω στον Κοκκινάκη, λάθος του Κουμεντάκη και άσσο του Ούρναουτ μείωσαν από 8-12 σε 11-12. Μάλιστα με άσσο του Γκασπαρίνι ισοφάρισαν σε 14-14 βάζοντας νέα δεδομένα στο ματς. Οι Σλοβένοι εκμεταλλεύτηκαν το μπλακ άουτ της Εθνικής, προηγήθηκε με 17-15 αλλά ο άσσος του Φιλίποφ έφερε την ισοπαλία 18-18. Στο 20-20 οι γηπεδούχοι βρήκαν τρεις διαδοχικούς πόντους (μπλοκ στον Κουμεντάκη και άσσο στον Κοκκινάκη) και το σκορ έγινε 23-20. Η Εθνική μείωσε σε 23-22 αλλά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Πετρέα να δέχεται μπλοκ για το 24-22 των Σλοβένων. Ο Κουμεντάκης με διπλή προσπάθεια μείωσε σε 24-23 και με άουτ επίθεση των Σλοβένων έγινε το 24-24. Ο Κουμεντάκης έκανε λάθος στο σέρβις με τον Κοκκινάκη να κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση και να τελειώνει το ματς με νικήτρια την Σλοβενία.

Σλοβενία (Τζιάνι) Πάγενικ 10 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκασπαρίνι 17 (8/27 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ), Βίνσιτς 6 (2/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ούρναουτ 13 (10/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Σκετ 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 34% άριστες), Κοζαμέρνικ 7 (3/4 επ., 3 μπλοκ) Κόβατσιτς -λ (59% υπ. – 35% άριστες) / Χρίμπαρ, Ρόπρετ

Ελλάδα (Δρίκος) Πετρέας 12 (10/18 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (13/37 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. – 34% άριστες), Κοκκινάκης 8 (7/25 επ., 1 άσο, 25% υπ. – 00% άριστες), Γκαράς -λ (42% υπ. – 19% άριστες) / Αρμενάκης 8 (4/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Παλέντζας, Φράγκος 1 (1/1 επ.)