“Μύλος” με σούπερ Στοϊκοβιτς

Με έναν... σεληνιασμένο Στοϊκοβιτς (37 πόντοι), ο Παναθηναϊκός πέτυχε εντυπωσιακή ανατροπή (έχανε με 2-0) και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 3-2 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Όπως πέρσι έτσι και φέτος Απόλλωνας και Παναθηναϊκός έλυσαν τις διαφορές τους στο κλειστό της Καλαμαριάς στα πέντε σετ, με τον Απόλλωνα να προηγείται με 2-0 (να έχει τρία ματς μπολ στη διάθεση του, αλλά τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά τη νίκη με 3-2…

Μια νίκη που ήρθε πολύ δύσκολα κι αφού πρώτα ο Δημήτρης Καζάζης έπρεπε να δοκιμάσει σχεδόν όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του (για να πάρει πολύτιμες λύσεις από Ντονά, Ζουπάνη, Πρωτοψάλτη) κι ο Μίλος Στοΐκοβιτς να σημειώσει 36 πόντους, την ίδια ώρα που η Καλαμαριά αγωνιζόμενη με αμιγώς ελληνική σύνθεση είχε και την ατυχία να παίζουν με 40 πυρετό οι δύο κεντρικοί της (Στίγγας, Ίλιτς).

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ με το καλημέρα πήρε μια σημαντική διαφορά (0-3, 3-7) κι όταν προηγήθηκε με 9-15 φάνηκε ότι δεν θα έχει προβλήματα στο να το κατακτήσει, αλλά ο Απόλλωνας με υπομονή και επιμονή εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του “τριφυλλιού” (σε υποδοχή και επίθεση) κι αφού μείωσε σε 15-17 (άσος Παπαδημητρίου), πλησίασε στον πόντο (19-20) και προσπέρασε 22-21 με άσο του Ίλιτς για να τελειώσει το σετ με επίθεση του Τζελάτη.

Στο β’ σετ έγινε εξίσου μεγάλη μάχη, με τον Απόλλωνα να έχει από την αρχή το προβάδισμα και παρόλο που ο ΠΑΟ ισοφάρισε 18-18 και 22-22, να επικρατεί πάλι με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άλλο αέρα και έφτασαν μια ανάσα από τον θρίαμβο αφού είχαν σταθερά το προβάδισμα (8-5, 15-11, 20-16), αλλά στην τελική ευθεία δεν άντεξαν. Ο Ζουπάνης με μπλοκ μείωσε σε 20-18, ο Ντονάς με άλλα δυο μπλοκ στον Παπαδημητρίου έκανε το 22-22, ωστόσο ο Απόλλωνας προηγήθηκε 24-23, αλλά ο Αινείας Τζελάτης έχασε και τις δύο κόντρα επιθέσεις που είχε για να τελειώσει το ματς. Ο Απόλλωνας έχασε συνολικά τρία ματς μπολ, για να έρθει τελικά ο Στοϊκοβιτς και να τελειώσει το σετ στο 28-30.

Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν εκ νέου με τον Παναθηναϊκό πλέον να έχει την ψυχολογία με το μέρος του και να προηγείται με 3-8 (από 3-3) ενώ όταν ο Απόλλωνας προσπάθησε να μειώσει (9-12, 10-13) οι πράσινοι με ψυχραιμία κράτησαν τη διαφορά και την αύξησαν γρήγορα σε 12-18 ελέγχοντας εύκολα το σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-3, ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-3, αλλά η φάση του σετ (και του αγώνα ίσως) έγινε στο 3-5… Ο Τζελάτης πήρε το μπλοκ άουτ, ο δεύτερος διαιτητής όμως Γιάννης Αμασιάδης έδειξε υπέρβαση (πέρασε το πόδι του στο αντίπαλο τερέν πριν πέσει η μπάλα στο παρκέ) για να ακολουθήσουν έντονες διαμαρτυρίες που επέφεραν και την κίτρινη κάρτα στον διαγώνιο του Απόλλωνα. Ετσι το σκορ έφτασε στο 3-7, το “τριφύλλι” εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων (αποβλήθηκε κι από τον πάγκο ο Χρήστος Πάτρας) φτάνοντας με άνεση στο τελικό 10-15.

«Χάσαμε μεγάλη ευκαιρία σήμερα, αλλά εγώ οφείλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Εχουμε περάσει πολύ δύσκολες στιγμές, μας έφυγαν δύο πολύ καλοί ξένοι, έχουμε πληγωμένη ψυχολογία, αλλά εξακολουθούν να παλεύουν», είπε ο Χρήστος Πάτρας και συνέχισε: «Η φάση στο 5ο σετ ήταν καθοριστική, αλλά από κει και πέρα ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις από τον πάγκο σε αντίθεση με εμάς».

Ο Δημήτρης Καζάζης αφού συνεχάρη τον Απόλλωνα τόνισε: «Χωρίς καμία διάθεση υποτίμησης του αντιπάλου μας, εμείς σήμερα ήμασταν πολύ κακοί. Δυστυχώς όμως με το συγκεκριμένο ρόστερ δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Σήμερα με χαρακτηριστικό παράδειγμα το πρώτο σετ, φάνηκε ότι στην ομάδα δεν υπάρχει πίστη για τη νίκη», για να ολοκληρώσει λέγοντας: «Μετά το δεύτερο σετ, κάναμε απλά πράγματα σταματήσαμε τα λάθη και μπορέσαμε να κερδίσουμε. Οπωσδήποτε όμως πρέπει να γίνουν αλλαγές στην ομάδα για να σταθεί καλύτερα στη συνέχεια».

Τα σετ: 25-23, 25-23, 28-30

Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Πιπέργιας 7 (1/4 επ., 2 μπλοκ, 4 άσοι), Παπαδημητρίου 17 (14/36 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 36% άριστες), Μαυροβουνιώτης 19 (17/28 επ., 47% υπ. – 28% άριστες), Ίλιτς 6 (2/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Τζελάτης 21 (18/48 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 88% υπ. – 82% άριστες / Δάνας, Αμαριαννάκης.
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 1 (1/2 επ.), Ψάρρας 6 (2/2 επ., 3 άσοι), Κοτσιλιάνος 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Γιοζεφάσκι 6 (6/18 επ.), Στοϊκοβιτς 36 (33/57 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Πανταλέων 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Δαρίδης -λ 62% υπ. – 35% άριστες / Ντονάς 14 (8/18 επ., 5 μπλοκ), Ζουπάνης 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Πρωτοψάλτης 2 (2/4 επ., 80% υπ. – 60% άριστες)