Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός με σούπερ επίθεση

Με επίθεση που άγγιζε το τέλειο (64% αποτελεσματικότητα) ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ (25-15, 25-17, 25-19) του Φοίνικα και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Με επίθεση που άγγιζε το τέλειο (64% αποτελεσματικότητα) ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ (25-15, 25-17, 25-19) του Φοίνικα και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν τον Φοίνικα Σύρου ο οποίος δε μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστικός σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Όπως δείχνει και το σκορ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ χάρις την υπεροχή τους σε όλους τους τομείς. Βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερβαπόρτι ενώ στην επίθεση η αποτελεσματικότητα έφτασε στο εντυπωσιακό 64% με τους Φίνγκερ, Γκέργκι και Χουσάι να είναι εντυπωσιακοί. Το πιο σημαντικό είναι πως στο 3ο σετ ο Μπενίτεθ Μουνιόθ χρησιμοποίησε Ανδρεάδη, Κουμεντάκη, Στιβαχτή και ο Ολυμπιακός διατήρησε τον ίδιο ρυθμό όπως και στα δύο πρώτα.
Ο Φοίνικας είχε πολύ κακή υποδοχή και δε μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του. Δε βρέθηκε σε καλή μέρα και όπως φαίνεται και από τη διακύμανση του σκορ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δε μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστικός. Οι Συριανοί πήραν την 2η θέση στον Γ΄όμιλο με μία νίκη και μία ήττα. Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 20 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.