«Αγριεμένος» Παναθηναϊκός, 3-0 την ΑΕΚ

Με τους 800 φίλους του να δημιουργούν ατμόσφαιρα νίκης στο κλειστό της Κυψέλης ο Παναθηναϊκός με ανατροπές νίκησε 3-0 σετ (25-23, 25-18, 29-27) την ΑΕΚ στο αθηναϊκό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.

Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ και ο Παναγιώτης Πελεκούδας ήταν οι παίκτες που έκριναν το ματς. Ο Βούλγαρος διαγώνιος ήταν το επιθετικό στήριγμα του «τριφυλλιού» ενώ ο διεθνής κεντρικός ήταν αυτός που με τα σερβίς του άλλαξε τη ροή του ματς. Μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης ο διεθνής διαγώνιος Γιώργος Τζιουμάκας, ο οποίος υπέστη τράβηγμα στο γαστροκνήμιο και έγινε αλλαγή από το 7-7 του 1ου σετ.

Ο αγώνας είχε δύο μεγάλες ανατροπές για τον Παναθηναϊκό στο 1ο σετ (από 15-21 σε 22-21) και στο 2ο σετ (11-14 σε 16-14), ενώ στο 3ο σετ η ΑΕΚ ανέτρεψε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού αλλά οι πράσινοι μετά από δύο μεγάλες διακοπές κράτησαν τη νίκη με σερβίς φωτοβολίδες του Πελεκούδα. Ο Παναθηναϊκός νίκησε για πρώτη φορά εφέτος την ΑΕΚ μετά από δύο ήττες με 3-2 σετ στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και στον Α΄ γύρο του πρωταθλήματος και με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 21 βαθμούς και τραβάει πορεία μέσα στην 4αδα. Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Χραλαμπίδης ενώ ο μόνος τομέας που πήγε καλά ήταν το μπλοκ (11 συνολικά). Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 28 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 23 (21/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 0% άριστες), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ. – 46% άριστες), Γαλιώτος.

ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Κανέλλος 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Λάππας 3 (1/6 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ. – 41% άριστες), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/17 επ.), Ιμπραχίμοφ 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. – 67% άριστες).