Ιστορικό διπλό για τον ΠΑΟΚ στην Κροατία

Με τοπ σκόρερ (22π.) τον Άλεξ Σαφράνοβιτς, θετικό τον Νίκο Σμαραγδή και απουσία των Γκόμεζ, Ανδρεάδη και Ντάντε ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη ιστορική εκτός έδρας νίκη στο 2ο γύρο του Τσαμπιονς Λιγκ με αντίπαλο την Μλάντοστ Ριμπόλα Καστέλα στην Κροατία.

Ο «δικέφαλος» είχε την ευκαιρία να προκριθεί απο το πρώτο κιόλας ματς επικρατώντας με 3-1 σετ, αλλά ακόμα και η νίκη στο τάι μπρέικ με 3-2 (25-20, 19-25, 26-24, 29-31, 15-12) τον χρίζει φαβορί. Την Κυριακή στη ρεβάνς της Πυλαία περνάει με οποιαδήποτε νίκη, αλλά προκρίνεται ακόμα και με ήττα με 3-2 με την προϋπόθεση ότι θα πάρει και το χρυσό σετ.

Οι δύο μονομάχοι πήραν από ένα εύκολο και ένα δύσκολο σετ για να φτάσουμε στο τάι μπρέικ.  Στο 4ο σετ ο “δικέφαλος” είχε δύο ευκαιρίες να τελειώσει τον αγώνα όταν προηγήθηκε 25-24 και 26-25 αλλά δεν εκμεταλεύτηκε το προβάδισμα. Η Μλάντοστ προηγήθηκε 27-26, 28-27 και 29-28 και πήρε το σετ 31-29 οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Νωρίτερα οι Κροάτες είχαν προηγηθει 23-22 και 24-23. Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 5-2, η Μλάντοστ ισοφάρισε 6-6 και προηγήθηκε 10-8, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας με πρώτο σερί 3-0 πέρασαν μπροστά 11-10 και στο 12-12 έκαναν ακόμα ένα σερί 3-0 και πήραν τη νίκη.

Τραυματίστηκε ο Παντακίδης

Πάντως και από αυτή τη μάχη ο ΠΑΟΚ βγήκε λαβωμένος με τον Παντακίδη να αποχωρεί τραυματίας. Ο κόουτς Γιάννης Καλμαζίδης σχολίασε σχετικά: “Δυστυχώς είχαμε πάλι μια ατυχία με τον Παντακίδη. Φαίνεται να είναι μια θλάση. Πρέπει κι αυτές τις ατυχίες να τις αντιμετωπίσουμε. Και όταν κάτι πάει στραβά από την αρχή, αρχίζει το άγχος. Τώρα έχουμε το ταξίδι της επιστροφής. να φτάσουμε καλά και μετά θα ασχοληθούμε με τη ρεβάνς”. Όσο για το ματς είπε: “Τέλος καλό όλα καλά! Σημασία έχει το αποτέλεσμα και σίγουρα έχουμε τον πρώτο λόγο. Άλλωστε σε εμάς θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Όχι μόνο γιατί θα έχουμε τον κόσμο στο πλευρό μας, αλλά και επειδή πλέον ξέρουμε ποια ομάδα αντιμετωπίζουμε.

Δυσκολευτήκαμε γιατί είναι ένα χρονικό σημείο που είμαστε ανέτοιμοι. Αυτό είναι ένα βασικό στοιχείο. Επίσης δεν έχουμε αποκτήσει ακόμα τους απαιτούμενους αυτοματισμούς, ώστε να ξεπερνάμε κάποιες δύσκολες στιγμές”.

Οι πόντοι της Μλαντόστ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Μλάντοστ (Ράντσιτς): Γκιλιάνοβιτς 17 (11/33 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ – 46% άριστες), Ντίρλιτς 20 (15/47 επ, 5 μπλοκ), Κορσίνι 9 (5/18 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κόσιτς 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πολτσόπεκ 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Λιάφτοφ 15 (13/39 επ, 2 άσσοι, 64% υπ – 36% άριστες) / Πέρφαν (λ, 68% υπ – 44% άριστες), Βίσιτς, Τόμιτς, Γκλάουρντιτς

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακόγλου 13 (11/44 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (15/41 επ, 69% υπ – 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (8/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (8/12 επ), Σαφράνοβιτς 22 (17/38 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ – 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 55% υπ – 30% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Παντακίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/5 επ)