Ο Φοίνικας “κούρσεψε” και την ΑΕΚ

Φοίνικας έτοιμος για ημιτελικά, ΑΕΚ σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Οι Συριανοί με ρεσιτάλ ομαδικότητας νίκησαν την ΑΕΚ στο Μετς με 3-0 σετ (25-23, 25-18, 25-19) και διατηρήθηκαν στην 4η θέση με 26 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Παμβοχαϊκό

Φοίνικας έτοιμος για ημιτελικά, ΑΕΚ σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Οι Συριανοί με ρεσιτάλ ομαδικότητας νίκησαν την ΑΕΚ στο Μετς με 3-0 σετ
(25-23, 25-18, 25-19) και διατηρήθηκαν στην 4η θέση με 26 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Παμβοχαϊκό.
Ο Φοίνικας μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στη Σύρο κατάφερε να πάρει το τρίποντο σε 81 λεπτά και να ανοίξει την ψαλίδα από την ΑΕΚ η οποία δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που αγωνίστηκε στον Α΄γύρο στο νησί και επικράτησε με 3-2 σετ.
Μάλιστα η Ενωση στα μισά του 3ου σετ έχασε και τον δεύτερο διαγώνιο της Ηρακλή Παπαδόπουλο που παραπονήθηκε ότι πονάει και αντικαταστάθηκε με τον Γιώργο Τζιουμάκα που ακόμα δεν έχει ξεπεράσει τη θλάση στο γαστροκνήμιο.
Η ΑΕΚ έμεινε στους 14 βαθμούς και κρατάει οριακά την 8η θέση η οποία πιθανότατα κριθεί στον αγώνα με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη την προσεχή Τετάρτη. Το πιο καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όταν και η ΑΕΚ μπήκε με όλες της της δυνάμεις για να αποσπάσει κάτι θετικό. Στο 19-18 για τον Φοίνικα ο Καϊσλασάλο πάτησε γκάζι και με 2 πόντους πήγε το σκορ στο 22-18. Το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη και το λάθος του Λέσκοφ έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής (23-24) αλλά ο Καϊσλασάλο με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ για τον Φοίνικα.
Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 1 άσσος, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.
Α.Ε.Κ. (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 2π. (2/5επ.), Σαλαφζούν, Παπαδόπουλος 8 (7/14επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 13 (13/21, 48%υπ., 17%αρ.), Κανέλλος 3 (2/6, 1 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 4 (4/10, 54%υπ., 23%αρ.) / Γκαράς (λ. – 44%υπ., 22%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι, Τζιουμάκας 6 (3/8, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάππας.
Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (6/7επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 12 (10/19, 2 άσσοι, 60%υπ., 20%αρ.), Λέσκοφ 2 (2/4), Βουλκίδης 8 (5/7, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Καϊσλασάλο 16 (14/28, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 10 (7/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 71%υπ., 25%αρ.) / Βελούδης (λ. – 65%υπ., 18%αρ.), Ταυρής, Αδάμ, Μήλης.