MLS: Νίκη με ανατροπή για το Χιούστον

Το Χιούστον πέτυχε σπουδαία ανατροπή για να επικρατήσει με σκορ 2-1 του πρωτοπόρου στη Δυτική Περιφέρεια Κάνσας

Το Χιούστον άρχισε καλύτερα το ματς ωστόσο δυσκολεύθηκε να βρει πεδίο δράσης στους κλειστούς χώρους της ανασταλτικής διάταξης του Κάνσας. Όταν μάλιστα το κατάφερε στο 19ο λεπτό, είδε τον Μέλια να αντιδρά έξοχα στην προσπάθεια του Χάνσεν.

Το Κάνσας άνοιξε το σκορ στην πρώτη του καλή στιγμή, με το δεύτερο τέρμα του Έρικ Ουρτάδο στη σεζόν. Οι πρωτοπόροι της Δυτικής Περιφέρειας θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με το Ζούσι στο 40ο λεπτό, ενώ στάθηκαν λίγο αργότερα τυχεροί, όταν το σουτ του Ραμίρες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά με τις αλλάγές του Τομπ Ράμος να αποδεικύονται εκπληκτικά ακριβείς. Ο Έλις στο 59ο λεπτό, ελάχιστες στιγμές μετά την είσοδο του στο ματς έγραψε το 1-1, ενώ το ίδιο έγινε και με τον Μάουρο Μανότας στο 85ο λεπτό για να σφραγίσουν οι γηπεδούχοι την τρίτη διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα και να μπουν ξανά σε τροχιά play-offs

Χιούστον: Μάριτς – Βαλεντίν, Φούενμαγιορ, Φιγκερόα, Λούντκβιστ – Κερέν, Βέρα, Ροντρίγκες – Κιντέρο, Ραμίρες, Χάνσεν
Κάνσας: Μέλια – Ζούσι, Πούντσεκ, Ντιά, Μπέσλερε, Λίντσεϊ – Μπούσιο, Χερνάντες, Κιντά – Σέλτον, Ουρτάδο