Εντυπωσιακός ο Κοσμάς στο πορτογαλικό Youth Contender

Εντυπωσιακό ήταν την Τετάρτη (01/03) το ντεμπούτο του Γιώργου Κοσμά σε τουρνουά της World Table Tennis της σειράς Youth Contender.

Με καταπληκτικές εμφανίσεις και συνολικά 4 νίκες πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 της κατηγορίας αθλητών μέχρι 17 ετών στο πορτογαλικό όπεν, που είναι σε εξέλιξη στη Βίλα Ρεάλ. Μετά από ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων στην Ελλάδα ο 15άχρονος Γιαννιώτης παρουσιάζεται σε εξαιρετική κατάσταση και σε δυνατό τουρνουά στο εξωτερικό και, μολονότι αβαθμολόγητος ακόμα στην παγκόσμια κατάταξη, κατέκτησε αρχικά την πρωτιά στον όμιλό του και σημείωσε 2 ακόμα νίκες στο ταμπλό στην παραπάνω ηλικιακή κατηγορία από τη δική του. Αργά τα βράδυ σε ώρες Ελλάδας κυνήγησε με πολλές αξιώσεις και τα προημιτελικά, ώσπου αποκλείστηκε πολύ δύσκολα, στα 5 σετ, από το 1ο φαβορί των αγώνων, τον Ρουμάνο Μπουζόρ! Στην ίδια κατηγορία έδωσαν ό,τι μπορούσαν για κάποιο θετικό αποτέλεσμα ο 17χρονος Γιάννης Μαλαμούδης, ο 15άχρονος Πέτρος Λιώτσης και ο 14χρονος Κώστας Φάκαρος αλλά αποκλείστηκαν στα προκριματικά γκρουπ. Το τουρνουά συνεχίζεται αύριο Πέμπτη (02/03) με δύο ακόμα ηλικιακές κατηγορίες, στις οποίες υπάρχει ελληνική συμμετοχή. Των αθλητών έως 15 ετών με Κοσμά, Φάκαρο και Λιώτση και των αθλητών έως 19 ετών, όπου βρίσκεται μόνο ο Μαλαμούδης. Στο κοουτσάρισμα όλων των παιδιών είναι ο προπονητής του ΑΣ ΦΕΑ Ιωαννίνων  Κωνσταντίνος Κωστόπουλος.

Οι αγώνες των αγοριών στο Pavilhão dos Desportos de Vila Real άρχισαν σήμερα 01/03 με τις κατηγορίες παιδιών έως 13 κι έως 17 ετών. Στην U17 σχηματίστηκαν 25 γκρουπ και τα 2 τελευταία ήταν των 4ων αθλητών. Ο (αβαθμολόγητος ακόμα στη διεθνή κατάταξη) Κοσμάς πήρε μέρος στο 21ο γκρουπ. Πιστοποίησε την καλή φόρμα των τελευταίων εβδομάδων, είχε και δυνατή ψυχολογία και πέτυχε το εξαιρετικό αποτέλεσμα της πρωτιάς και μάλιστα χωρίς να χάσει σετ. Στην έναρξη της προσπάθειάς του έπιασε θαυμάσια απόδοση κόντρα στον Γερμανό επικεφαλής Νόα Χέρσελ (νούμερο 95 στην παγκόσμια κατάταξη) κι έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ (11-4, 12-10, 11-9). Στον επόμενο αγώνα του ήταν εξίσου δυνατός απέναντι στον Ιταλό Φρανσέσκο Τρεβιζάν, υπερίσχυσε ξανά στις λεπτομέρειες και πήρε νέα νίκη με 3-0 σετ (12-10, 11-8, 11-8). Μικρότερος σε ηλικία ο Τρεβιζάν, αλλά ιδιαίτερα ταλαντούχος, μάλιστα σήμερα φιγουράρει στο νούμερο 4 της παγκόσμιας κατάταξης αθλητών έως 13 ετών. Σε αυτή την κατηγορία είχε φτάσει στον τελικό στο Contender της Αυστρίας τον Ιανουάριο, αλλά στην Πορτογαλία επέλεξε ν’ αγωνιστεί στις παραπάνω ηλικίες.

Το ταμπλό ήταν των «64» κι από το απόγευμα έδωσε τη συνέχεια στο αγώνισμα. Ο Κοσμάς είχε αντίπαλο τον Ολλανδό Ρόντε Μπρεντ, ο οποίος είχε προκριθεί με τη 2η θέση από το 18ο γκρουπ με 1 νίκη και 1 ήττα. Κράτησε τον πολύ καλό ρυθμό και επικράτησε με 3-1. Έντονη ήταν η δυσκολία μετά το 2ο σετ και ο 15χρονος διεθνής μας πέρασε την τακτική του στα πιο κρίσιμα σημεία (11-4, 11-5, 8-11, 13-11).

Ακολούθησε ο γύρος των «32». Με αντίπαλο τον Γάλλο Φλαβιό Μουριέ (Νο 53 στην U17 και 13ο φαβορί της κατηγορίας) ο βαθμός δυσκολίας ανέβηκε, όμως ο πρωταθλητής μας ήταν ξανά απόλυτα έτοιμος από κάθε πλευρά. Υπερίσχυσε στις λεπτομέρειες σ’ ένα ακόμα ματς και με νίκη 3-1 σετ μπήκε στη 16άδα (11-9, 4-11, 11-9, 11-9). Ο Μουριέ, που προέρχεται βέβαια από προηγμένη πινγκπονιστικά χώρα και με τεράστια παραγωγή στις μικρές ηλικίες, είχε πάρει αήττητος την 1η θέση στο 13ο γκρουπ.

Πιο αργά το βράδυ ο αθλητής του Κωστόπουλου τέθηκε αντιμέτωπος με τον Ρουμάνο Ντράγκος Μπουζόρ, που φιγουράρει στο νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης U17. Με πολλές δυνάμεις και υψηλά στάνταρ απόδοσης και αυτή τη φορά όχι απλά πίεσε, αλλά έφτασε να προηγείται με 2-1 σετ. Συνέχισε τη «μάχη» του, αλλά ο Ρουμάνος χάρη και στην εμπειρία του από τέτοια τουρνουά βρήκε λύσεις και πήρε τα δύο επόμενα σετ και την πρόκριση για την 8άδα (5-11, 11-8, 11-9, 6-11, 5-11). Ο Μπουζόρ ήταν νικητής στην U19 του Contender της Κροατίας το 2022, φιναλίστ στον τελικό της U17 στο ίδιο τουρνουά και επίσης στον τελικό της U17 στο Contender της Αυστρίας το 2023. Ο Κοσμάς έδειξε ότι άξιζε να προχωρήσει κι άλλο και σίγουρα θα βγει και πολύ ωφελημένος στο παγκόσμιο ranking list.

Σημάδια από την αξία και το ταλέντο τους άφησαν και οι υπόλοιποι αθλητές μας, άσχετα από τον αποκλεισμό τους σε μία κατηγορία, όπου καταγράφηκε ο εντυπωσιακός αριθμός των 77 συμμετοχών. Ο Φάκαρος αγωνίστηκε στο 9ο γκρουπ. Δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να προκριθεί ως 2ος από τριπλή ισοβαθμία, αλλά στο καθοριστικό ματς δέχτηκε ανατροπή από 2-0 σετ μπροστά και 5-3 στους πόντους του 3ου σετ. Στην 1η αγωνιστική ηττήθηκε από τον επικεφαλής Ραφαέλ Καμπρέρα από τη Δομινικανή Δημοκρατία με 3-0 σετ (5-11, 8-11, 5-11). Το μεσημέρι έδωσε ισορροπημένη αναμέτρηση με τον Νόε Κεσκ από την Ελβετία. Πήρε οριακά τα δύο πρώτα σετ, έχασε όμως τα επόμενα για να μείνει τελικά με σκορ 3-2 στην 3η θέση και εκτός ταμπλό (11-9, 13-11, 5-11, 10-12, 7-11). Σημειωτέον, ότι νωρίτερα ο Κεσκ είχε νικήσει 3-2 με ανατροπή (από 1-2 σετ εκεί) και τον Καμπρέρα.

Ο Λιώτσης είχε κληρωθεί στο 23ο γκρουπ, επίσης των 3ων αθλητών. Στην πρώτη του παρουσία σε τουρνουά στο εξωτερικό τα έδωσε όλα για το καλύτερο και αποκόμισε την πολύτιμη εμπειρία, ανεξάρτητα αν δεν απέφυγε την 3η θέση. Στην εναρκτήρια αγωνιστική κάμφθηκε από τον Ιταλό Ντανίλο Φάσο (επικεφαλής) με 3-0 σετ (2-11, 6-11, 10-12). Το απόγευμα γνώρισε δεύτερη ήττα από τον Αυστριακό Φράνσιζεκ Κολοντιέτζικ με 3-0 σετ (8-11, 6-11, 8-11).

Ο Μαλαμούδης μετείχε στο 25ο και τελευταίο γκρουπ, το οποίο ήταν των 4ων. Έκανε την καλή του προσπάθεια απέναντι σε δυνατούς αθλητές, υπέστη εν τέλει 3 ήττες και αποκλείστηκε με την 4η θέση. Στην πρεμιέρα του σε διεθνείς αγώνες έχασε από τον Ελβετό επικεφαλής Άμπισεκ Βέπα με 3-0 σετ (6-11, 4-11, 9-11). Το μεσημέρι ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τον Γάλλο Κλεμέντ Λεν-Καμπινό (3-11, 7-11, 6-11) και το απόγευμα, επίσης με 3-0 σετ από τον Πορτογάλο Ραφαέλ Κονγκ (4-11, 9-11, 7-11).

Το τουρνουά συνεχίζεται την Πέμπτη (02/03) με τις υπόλοιπες 2 ηλικιακές κατηγορίες, όπου μετέχουν οι αθλητές μας.

Στην κατηγορία U19 έχουν γίνει 23 προκριματικά γκρουπ και ο Μαλαμούδης βρίσκεται στο 19ο.. Τίθεται αντιμέτωπος με τον Ρουμάνο Ράρες Κουεσντάν (επικεφαλής) και τον Ελβετό Νούμα Μάρλον Ούλρις.

Στην κατηγορία U15 έχουν σχηματιστεί 20 προκριματικά γκρουπ με το τελευταίο να είναι των 4ων αθλητών. Ο Φάκαρος αγωνίζεται στο 6ο γκρουπ με τον Ιταλό Ντανίλο Φάσο (επικεφαλής) και τον Ισπανό Ραούλ Σεμπάστιαν.

Ο Κοσμάς βρίσκεται στο 15ο γκρουπ και διεκδικεί πρόκριση απέναντι στον Ρουμάνο Μιχάι Νάγκι (επικεφαλής) και τον Ολλανδό Ιβάν Καν. Ο αγώνας με τον Νάγκι έχει οριστεί για το τραπέζι 1, αρχίζει στις 11:50 ώρα Ελλάδας και θα έχει ζωντανή μετάδοση από το κανάλι της WTT στο youtube.

Ο Λιώτσης είναι στο 16ο γκρουπ και τίθεται αντιμέτωπος με τον Χουάν Μαρτίν Γκονζάλεθ από το Εκουαδόρ (επικεφαλής) και τον Πορτογάλο Τιάγκο Ολέρο.