Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό για την Τόλιου σε απλό και διπλό

Ανάμικτα συναισθήματα επιφύλαξε για την ελληνική πλευρά ο απολογισμός από τη σημερινή πρώτη μέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών-γυναικών, που διεξάγεται στη Βαρσοβία.

Η Κατερίνα Τόλιου κατ’ αρχάς, κυριάρχησε στον προκριματικό της όμιλο και πήρε την πρόκριση για το κυρίως ταμπλό του απλού. Πολύ κοντά στον ίδιο στόχο έφτασε ο Γιάννης Σγουρόπουλος, που προχώρησε με δύο νίκες, όμως γνώρισε οριακή ήττα στην 3η αγωνιστική των γκρουπ κι έπειτα από τριπλή ισοβαθμία πήρε τη 2η θέση.

Ο τρις πρωταθλητής Ευρώπης στις νεαρές ηλικίες πάντως, θα έχει και δεύτερη ευκαιρία να περάσει στο ταμπλό καθώς πηγαίνει σε προκριματικά νοκ άουτ ματς.

Θυμίζουμε ότι στον 1ο γύρο του αγωνίσματος βρίσκεται ήδη απευθείας ο Παναγιώτης Γκιώνης. Επίσης, ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και η Ελισάβετ Τέρπου προκρίθηκαν στο κυρίως ταμπλό του διπλού μικτού και στο κλείσιμο του προγράμματος η Τόλιου πέρασε και στον 1ο γύρο του διπλού γυναικών με την Τουρκάλα συμπαίκτριά της Σιμπέλ Αλτίνκαγια.

Η Τέρπου και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου ελπίζουν να κατακτήσουν αύριο τη 2η θέση στους ομίλους τους και να διεκδικήσουν την πρόκριση μέσα από τη νέα ευκαιρία, που δίνει ένα νοκ άουτ προκριματικό ματς. Ο Γιώργος Σταματούρος έχασε δύο ματς στα πέντε σετ για ν’ αποκλειστεί, δύο ήττες υπέστη και ο Κωνσταντινόπουλος κι έτσι έμειναν στη φάση των ομίλων.

Στο απλό ανδρών έγιναν 24 γκρουπ με τους νικητές να ξέρουν ότι προκρίνονται στο ταμπλό και τους δεύτερους να πηγαίνουν σε νοκ άουτ προκριματικούς.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος έκανε ιδανική αρχή ως επικεφαλής του 21ου γκρουπ. Στην πρεμιέρα κατέβαλλε τον Τούρκο Μπατουχάν Ουλουτσάκ με 3-1 σετ (6-11, 11-7, 11-6, 11-2) και στον δεύτερο αγώνα επικράτησε του Λευκορώσου Αλεξάντρ Κάνιν με 3-1 σετ (6-11, 11-7, 11-5, 11-7) παίρνοντας και.. ρεβάνς για την ήττα με 4-1 σετ τον Απρίλιο στο Προολυμπιακό τουρνουά της Ευρώπης.

Το βράδυ θα σφράγιζε πρωτιά κόντρα στον Πολωνό Μίλος Ρεντμίσκι, προηγήθηκε κιόλας με 2-1, όμως τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Ο Σγουρόπουλος γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ (6-11, 12-10, 11-4, 7-11, 5-11) ισοβάθμισε με το Πολωνό και τον Κάνιν και τα κριτήρια τον έστειλαν στη 2η θέση. Με 4 σετ υπέρ και 3 κατά, από τα παιχνίδια μεταξύ των τριών αθλητών, ωφελήθηκε ο Λευκορώσος, ενώ ο Σγουρόπουλος είχε 5-4 και ο Ρεντμίσκι 4-5.

Στο 10ο γκρουπ ο πρωτοεμφανιζόμενος σε τέτοια διοργάνωση Γιώργος Σταματούρος έχασε στην αρχή τεράστια ευκαιρία για σπουδαία νίκη απέναντι στον Ούγγρο Άνταμ Ζούντι, νούμερο 115 στο τρέχον παγκόσμιο ranking list. Με εξαιρετική απόδοση προηγήθηκε με 2-1 σετ και 9-8, αργότερα στο 5ο σετ ήταν μπροστά 9-6, αλλά τελικά κάμφθηκε με 3-2 σετ (11-6, 5-11, 11-7, 9-11, 10-12).

Η απειρία ίσως να έπαιξε τον ρόλο της, καθώς παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο ματς. Απέναντι σστον Φινλανδό Άλεξ Νάουμι, παίκτη της σουηδικής λίγκας, ο 21χρονος πρωταθλητής μας (Νο 567) προηγήθηκε με 2-1, αργότερα είχε δύο ματς μπολ στο 5ο σετ, ώσπου έχασε ξανά στις λεπτομέρειες κι έμεινε στην 3η θέση (11-13, 11-8, 14-12, 7-11, 11-13).

Στο 3ο γκρουπ ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος πάλεψε με τον Τσέχο επικεφαλής Λούμπομιρ Γιάνκαρικ, αλλά δεν μπόρεσε να πάει κόντρα στα προγνωστικά κι έχασε με 3-0 σετ (9-11, 3-11, 7-11). Καλή ήταν η εμφάνισή του κι εναντίον του Λευκορώσου Βλάντισλαβ Ρούκλετσοφ αλλά κάμφθηκε με 3-1 σετ (6-11, 11-9, 5-11, 9-11) και περιορίστηκε κι αυτός στην 3η θέση.

Στο απλό γυναικών έγιναν 20 γκρουπ. Ως νούμερο 1 φαβορί στο 10ο γκρουπ η Τόλιου ήταν πολύ προσεκτική και σταθερή και έφτασε με δύο νίκες στον αρχικό της στόχο. Ξεπέρασε τη Σουηδέζα Τζένιφερ Τζόνσον με 3-1 σετ (14-12, 11-6, 6-11, 11-4) και την Πορτογαλίδα Ρίτα Φινς με το ίδιο σκορ (11-7, 12-10, 10-12, 11-8).

Θετικό ήταν το ντεμπούτο της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου στο απλό ενός Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και πλησίασε στην έκπληξη απέναντι στη Νάταλι Μαρτσέτι από το Βέλγιο. Η αριστερόχειρας έχασε με 3-2 σετ από την επικεφαλής του 8ου γκρουπ (5-11, 12-10, 11-6, 6-11, 4-11). Αύριο θα διεκδικήσει νίκη και 2η θέση με αντίπαλο τη Μινάροβα από την Τσεχία.

Ανταγωνιστική παρουσιάστηκε και η Ελισάβετ Τέρπου κόντρα στην Ιταλίδα Τζόρτζια Πικολίν, επικεφαλής του 1ου γκρουπ. Κάμφθηκε με 3-1 σετ (4-11, 11-8, 6-11, 7-11). Η Πικολίν εξασφάλισε την 1η θέση με δύο νίκες, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κυνηγά αύριο τη 2η θέση με αντίπαλο τη Ρίκλε Σκέιτετ από τη Νορβηγία. Θυμίζουμε ότι οι 2ες από τους ομίλους από 1 έως 16 θα κυνηγήσουν 8 θέσεις για το ταμπλό μέσα από preliminary round του ενός γύρου.

Το διπλό ανδρών αρχίζει αύριο με τον έναν προκριματικό γύρο. Ο Σταματούρος και ο Κωνσταντινόπουλος αντιμετωπίζουν τους Καν Ακουζού/Αντρέα Λαντριέ από τη Γαλλία. Ο Γκιώνης και ο Σλοβάκος Βανγκ Γιανγκ συναντούν τους Αρτούρ Ρέινολντς/Βάλοτ Βαϊνουλά (Λετονία/Εσθονία) και ο Σγουρόπουλος με τον Κύπριο Μάριο Γιάνγκου τους Λούμπομιρ Πίστεϊ/Οβίντιου Ιονέσκου από τη Σλοβακία και τη Ρουμανία αντίστοιχα.

Στο διπλό γυναικών η Τόλιου και η Τουρκάλα Σιμπέλ Αλτίνκαγια ήταν αποτελεσματικές στον μοναδικό προκριματικό γύρο και πέτυχαν τον στόχο της πρόκρισης στο ταμπλό. Έδωσαν γερή αναμέτρηση με τις Τέσι Γκόντερίνγκερ/Αριέλ Μπαρμπόσα από το Λουξεμβούργο κι επικράτησαν με 3-1 σετ (11-8, 12-14, 11-3, 18-16).

Πολύ δύσκολο έργο είχαν οι νεαρές Παπαδημητρίου/Τέρπου και κάμφθηκαν από τις Σουηδέζες Κριστίνα Σέλμπεργκ/Τζένιφερ Τζόνσον με 3-1 σετ (7-11, 11-6, 3-11, 9-11).

Στο διπλό μικτό ο Κωνσταντινόπουλος και η Τέρπου πέρασαν αρχικά άνευ αγώνα τον 1ο προκριματικό και στους «64» έπαιξαν για την πρόκριση με τους Εσκίλ Λίντχολμ/Ρεμπέκα Κάρλσεν από τη Νορβηγία. Το ελληνικό δίδυμο είχε πολύ σταθερή απόδοση, επικράτησε με 3-1 σετ (11-4, 6-11, 11-6, 11-9) και προκρίθηκε στο ταμπλό των «32».

Οι πρωτοεμφανιζόμενοι σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Σταματούρος και Παπαδημητρίου δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και αποκλείστηκαν στον 1ο προκριματικό γύρο από τους Κεστούρις Ζέιμις/Κορνέλια Ριλισκάιτε από τη Λιθουανία με 3-0 σετ (6-11, 4-11, 4-11).