Preldzic at the buzzer!

Με τρίποντο του Εμίρ Πρέλτζιτς 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, η Τουρκία πήρε τη νίκη με 65-64 απέναντι στους Αυστραλούς που προηγήθηκαν ακόμα και με 12, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ.

Ματς με φοβερό φινάλε παίχτηκε στη Βαρκελόνη, αφού οι Τούρκοι ήταν πίσω στο σκορ με 64-59 ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Πρέλτζιτς το πήρε προσωπικά, πέτυχε δύο τρίποντα αφήνοντας μόλις πέντε δεύτερα στους Αυστραλούς οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Τα προβάδισμα εναλλασσόταν στο ξεκίνημα, με τους παίκτες του Λεμάνις να παίρνουν μια μικρή διαφορά στο 10′ (15-18).

Οι Αυστραλοί συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, με τους Μπέινς, Ντελαβεντόβα να οδηγούν το σκοράρισμα αλλά οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο στο ημίχρονο (34-35).

Το… «μπαμ» έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αυστραλοί έτρεξαν σερί 13-2 και πήραν σοβαρό προβάδισμα 48-36, αλλά δεν μπόρεσα να το διατηρήσουν για πολύ. Η αντίδραση των παικτών του Αταμάν ήταν άμεση και με καλή άμυνα πήγαν το ματς στο -4 στο 30′ (46-50).

Το φινάλε ήταν δραματικό, η Αυστραλία προηγήθηκε ξανά με 8 (49-57) αλλά οι αντίπαλοι μάζεψαν εκ νέου τα πράγματα, ενώ παρά το 59-64 του τελευταίου λεπτού, ο Πρέλτζιτς καθόρισε την τύχη του ματς υπέρ της ομάδας του για το τελικό 65-64.

Πλέον οι Τούρκοι θα βρουν μπροστά τους τους Λιθουανούς την ερχόμενη Τρίτη, ξανά στη Βαρκελόνη. Πρέλτζιτς και Γκιουλέρ τελείωσαν το παιχνίδι με 16 πόντους ενώ Μπέινς (15π) και Ντελαβεντόβα ήταν οι πρώτοι σκόρερς από πλευράς Αυστραλίας.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-35, 46-50, 65-64

Τουρκία (Εργκίν Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 16, Έρμις, Ακιόλ 7 (1), Χέρσεκ, Πρέλντζιτς 16 (3), Τουντσερί 6 (2), Σαβάς 1, Γκονλούμ 4, Αρσλάν 11 (3), Ασίκ 4, Αλντεμίρ

Αυστραλία (Αντρέι Μάρκους Λεμάνις): Μπρέκχοφ 5 (1), Γκίμπσον, Ινγκλς 10 (1), Νιούλεϊ 3, Ντελαβίντοβα 13 (2), Μπέρστοου 10, Έξουμ, Μπέινς 15, Άντερσεν 6, Μότουμ 2, Τζαγουάι