Oλυμπιακός-Προμηθέας 108-75: Συνεχίζει αήττητος και σαρωτικός (HL)

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην επιστροφή του στο πρωτάθλημα της Βasket League, ύστερα από δυο χρόνια, ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός κόντρα στον Προμηθέα που δεν είχε καλύτερη τύχη από την ΑΕΚ και το Λαύριο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν τον Προμηθέα με 108-75 και η τελική διαφορά είναι εφάμιλλη με τους 25 πόντους της ήττας της ΑΕΚ και τους 36 πόντους της νίκης του στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Λαύριο.

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στο δεύτερο ημίχρονο. Πέτυχε επιμέρους σκορ 26-18 στην 3η περίοδο και 30-16 στην τέταρτη, με τον Προμηθέα να μην μπορεί να ακολουθήσει στο γρήγορο τέμπο παιχνιδιού των γηπεδούχων.

Ο Προμηθέας δυνάμωσε την άμυνά του και με τον Αγραβάνη (τιμήθηκε από τους αδελφούς Αγγελόπουλοι πριν από την έναρξη του αγώνα) πρωταγωνιστή βρέθηκε στο 23′ στο -6, 59-53 αλλά… προκάλεσε την άμεση αντίδραση του Ολυμπιακού. Πάτησαν εκ νέου το γκάζι οι παίκτες του Μπαρτζώκα, πήγαν στο +20, 78-58 στο 29’30”, έκλεισαν την περίοδο στο 78-59 και μόνο το τελικό σκορ έμενε άγνωστο…

Δεκάλεπτα: 28-24, 52-39, 78-57,