Ρεάλ-Παναθηναϊκός 88-65: “Στράβωσε” από την αρχή, παράδοση άνευ όρων στο τέλος (vds)

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι απέναντι στη Ρεάλ. Κι αυτό ήταν κάτι που τον βάρυνε και στο υπόλοιπο μέρος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αναγκασμένος να κυνηγάει στο σκορ χωρίς να έχει σταθερό σκοράρισμα από συγεκριμένους παίκτες αν εξαιρέσει κάποιος τον Παπαγιάννη και τον Μέικον σε κάποια διαστήματα του αγώνα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη άργησαν να βρούνε ενέργεια στην άμυνα (ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο), η Ρεάλ Μαδρίτης διατηρούσε πάντα την απόσταση (μέχρι το -8 πλησίασε ο Παναθηναϊκός) και πήρε τη νίκη.

Στο +12 η Ρεάλ στο 5’

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε στην αρχική πεντάδα τους: Γιαμπουσέλε, Ερτέλ, Ταβάρες, Αμπάλντε και Χάνγκα. Ο Παναθηναϊκός άρχισε με τους: Μέικον, Παπαπέτρου, Παπαγιάννη, Γουάιτ και Σαντ-Ρος.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλό ρυθμό στην αρχή του αγώνα και η Ρεάλ πήρε πολύ γρήγορα διαφορά στο σκορ. Με Ταβάρες, οι γηπεδούχοι πήγαν στο 11-3 μέσα σε δυόμιση λεπτά. Με τρίποντο από τον Αμπάλντε έγινε το 14-3 στο 3’.  Τρεις αλλαγές από Πρίφτη, μέσα ο Μποχωρίδης, ο Πέρι και ο Μαντζούκας και ο προπονητής του Παναθηναϊκού ζήτησε μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα. Η Ρεάλ πάει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +12 (17-5) στο 5’ και λίγο μετά στο 19-7 με τον Γιαμπουσέλε.

Ο Πέρι με δύο σερί τρίποντα μάζεψε τη διαφορά στο 19-13, στα 2’50’’ πριν το τέλος της περιόδου.

Με τρίποντο του Γιουλ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12, 30-18.

Άποντος για έξι λεπτά

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με Πέρι, Φλόιντ, Κασελάκη, Έβανς και Νέντοβιτς. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τον Τέιλορ για τη Ρεάλ, ήταν τρίποντο και η διαφορά πήγε στο +15, 33-18. Η Ρεάλ Μαδρίτης σε εκείνο το σημείο του αγώνα είχε 5/7 τρίποντα. Με μία βολή του Τέιλορ η διαφορά πήγε στο +17, 35-18, λίγο μετά τη συμπλήρωση τριλέπτου στην περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να σκοράρει. Ήταν άποντος στο για έξι λεπτά, βρήκε μετά πέντε πόντους μαζεμένους (τρίποντο Παπαπέτρου, αιφνιδιασμός Μέικον) για το 35-23 στο 17’. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 12 πόντους. Εκεί ήταν και στο τέλος του ημιχρόνου, με 42-30.  Στο ημίχρονο ο Αμπάλντε ήταν πρώτος σκόρερ της Ρεάλ και του αγώνα με 14 πόντους ενώ από την πλευρά του Παναθηναϊκού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαγιάννης με 8 πόντους.

Στο -8 ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός είχε ενέργεια στο παιχνίδι του, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Με Μέικον, έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 45-36, στο 24′. Και λίγο μετά, με τρίποντο του Γουάιτ στο -8, 47-39, στο 25’. Δεν μπόρεσε όμως να μειώσει κι άλλο. Η Ρεάλ πήγε πάλι πάνω από το +10, με 2/2 βολές του Γιαμπουσέλε, η Ρεάλ ήταν στο +14, στα 3’33” πριν το τέλος της περιόδου.

Σκοράρισμα από τον Μέικον

Στην επίθεση του Παναθηναϊκού, η σταθερά ήταν ο Μέικον. Οι δικοί του πόντοι έφεραν και πάλι τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, στο -9, στο 28′. Η Ρεάλ όμως είχε πολυφωνία και ευκολία στο σκοράρισμα, κάτι που δεν είχε ο Παναθηναϊκός. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-50 για τη Ρεάλ Μαδρίτης, με κάρφωμα του Φλόιντ για τον Παναθηναϊκό.

Η Ρεάλ στο +27

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πλησιάσει ξανά. Η διαφορά μεγάλωνε για τη Ρεάλ. Στο 33’ με τρίποντο του Φερνάντεζ, η Ρεάλ πήγε και πάλι στο +16, 71-55 και λίγο μετά ένα ακόμη τρίποντο από τον Φερνάντεζ για το 74-57. Στο 78-59, στο +19, στο 36’, με καλάθι του Γουίλιαμς-Γκος, στο 80-59, με Ταβάρες, 82-59 με Γιαμπουσέλε στο 37’, στο 88-61, στο +27, με Αμπάλντε στο 1’27’’ πριν το τέλος.

Το τελικό σκορ ήταν 88-65

Δείτε εδώ τη συνολική στατιστική του αγώνα.