Κύπελλο Ελλάδος : Θεσσαλικά «καρδιοχτύπια» σε Ρόδο, Καρδίτσα και Θήβα!

Δύσκολα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου, η Λάρισα, τα Τρίκαλα και η Αναγέννηση Καρδίτσας. Στα πεναλτι μπόρεσε κι ο Άγιος Νικόλαος να προκριθεί επί της Κοζάνης

Διαγόρας Ρόδου – Α.Ε. Λάρισα 1-2 (παρ.)

Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη και κατάφερε να προηγηθεί με ωραίο σουτ του Μαυρία έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 40ο λεπτό.
Όμως ο Διαγόρας μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, δείχνοντας πείσμα στα τελευταία λεπτά, με γκολ του Ραφίνια.
Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί μέτρησε η ποιοτική ανωτερότητας της ΑΕΛ.
Στο 96’ ο Γιάκος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στέλνοντας την ομάδα του στην επόμενη φάση

Αναγέννηση Καρδίτσας – Αλμωπός Αριδαίας 0-0 (1-1 παρ. 2-0 πέναλτι)

Κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν η πρόκριση της Αναγέννησης Καρδίτσας με αντίπαλο τον Αλμωπό καθώς οι γηπεδούχοι ξέμειναν από έμπνευση δίχως καλές επιλογές στο τέλειωμα των φάσεων.
Το ματς πήγε στην παράταση όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκολ στο 94’ και ο Αθανασιάδης ισοφάρισε στο 103’)
Στα πέναλτι είχαμε ένα ρεσιτάλ…αποτυχίας με τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε δύο εκτελέσεις και μ’ αυτές πήραν την πρόκριση!

Α.Ο. Υπάτου – Τρίκαλα 0-1 (παρ.)

Κάθε άλλο παρά εύκολη η πρόκριση των Θεσσαλών στην Θήβα όπου η ομάδα του Υπάτου ήταν αρκετά ανταγωνιστική.
Τόσο ώστε να πάει το ματς στην παράταση και εκεί με μια απροσεξία της άμυνας των γηπεδούχων ο Κουσκουνάς κέρδισε πέναλτι, στο 118’, και ο αρχηγός Ριζογιάννης πέτυχε το πολύτιμο γκολ!

Κοζάνη – Άγιος Νικόλαος 1-1 (4-5 πεν.)

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία κρίθηκε και η πρόκριση στην Κοζάνη. Η ομάδα της Μακεδονίας προηγήθηκε με τον Ρογγότη στο 19′ και οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Πυθαρούλη. Στα πεναλτι οι φιλοξενούμενοι προκρίθηκαν νικώντας με 4-5!