Γλυφάδα – Ολυμπιακός 8-18: Ένα βήμα μακριά από το πρωτάθλημα

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στη Γλυφάδα, στον δεύτερο τελικό της Α1 υδατοσφαίρισης των γυναικών.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επιβλήθηκαν 18-8 του ΑΝΟΓ, έκαναν το 2-0 στη σειρά και απέχουν πλέον μία νίκη από τον ένατο σερί τίτλο (και τρίτο συνεχόμενο αήττητο πρωτάθλημα). Οι “ερυθρόλευκες” θα έχουν την ευκαιρία να σηκώσουν το τρόπαιο στο… σπίτι τους, το κολυμβητήριο “Πέτρος Καπαγέρωφ”, την Πέμπτη (26/5, 18:30).

Αν η Γλυφάδα είχε μπορέσει να φανεί ανταγωνιστική για ένα οκτάλεπτο στον πρώτο τελικό, απόψε δεν κατάφερε ούτε αυτό. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από το εναρκτήριο σπριντ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη γηπεδούχο ομάδα. Προηγήθηκε 4-0 στην πρώτη περίοδο, 6-0 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης και 10-3 στο ημίχρονο, μετατρέποντας το δεύτερο μισό του αγώνα σε τυπική διαδικασία.