Η άμυνα και ο Πάβιτς τον έστειλαν στον ημιτελικό

Με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Μουρίκη και κλειδί την άμυνά του ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπρέσια 8-7 και πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Εκεί οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την Προ Ρέκο που επικράτησε του Ανόβερο με 14-10.

Από την αρχή του αγώνα οι ερυθρόλευκοι έδειξαν πως στην άμυνα θα… δακγώνουν ώστε να κρατήσουν χαμηλά τους Ιταλούς. Τα κατάφεραν και χάρη σ’ ένα απίθανο επιθετικό κρεσέντο στην δεύτερη περίοδο, στην οποία πέτυχε 4 γκολ έκανε το 2-1 στο τέλος της 1ης περιόδου 6-2.
Μετά υπήρξε μεγάλη κοιλιά, σχεδόν 11 λεπτά χωρίς γκολ, μέχρι ο Ομπράντοβιτς να σκοράρει και να κάνει το 8-6. Οι Ιταλοί πάλεψαν έκαναν ότι μπρούσαν, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν την άμυνα των Πρωταθλητών Ευρώπης και τον τεράστιο Γιόζεπ Πάβιτς.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 0-1, 2-3

Ολυμπιακός (Βλάχος):
Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 1, Ζερδεβάς

Μπρέσια (Μπόβο):
Ντε Λούνγκο, Ντι Γκράτσια, Κ. Πρεσιούτι, Φιλιόλι, Γκάλο, Ρίτσο, Μούσλιμ, Νόρα, Ν. Πρεσιούτι, Μπερτόλι, Γάνοβιτς, Βούκσεβιτς, Μορέτι

Η εξέλιξη του ματς ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Μπρέσια για το Final 8 της Ευρωλίγκας του πόλο, από το novasports.gr.