Αγκαλιά με τον τίτλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 9-7 της Βουλιαγμένης και έκανε το δεύτερο βήμα (2-0) για την κατάκτηση του εφετινού πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 9-7 της Βουλιαγμένης και έκανε το δεύτερο βήμα (2-0) για την κατάκτηση του εφετινού πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά το τέλος του πρώτου οκταλέπτου, όμως βελτίωσαν την εικόνα τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ, πηγαίνοντας προηγούμενες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου 5-4.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του στο τέλος της τρίτης περιόδου (7-5), ενώ άντεξε στην πίεση της Βουλιαγμένης στο τέλος παίρνοντας τελικά τη νίκη. Πλέον, οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη απέχουν μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, το οποίο είχαν πανηγυρίσει τελευταία φορά το 2009.

Πλέον η Βουλιαγμένη θέλει μόνο τη νίκη στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, την ερχόμενη Δευτέρα στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, προκειμένου να στείλει τους τελικούς σε τέταρτο ματς και να διατηρήσει «ζωντανές» τις ελπίδες που έχει για ανατροπή της κατάστασης και κατάκτηση του τίτλου.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 2-1, 2-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μανωλιουδάκη 4, Αντωνάκου 2, Φαν Μπέλκουμ 2, Αβραμίδου 1
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Ρουμπέση 2, Λιόση 1, Ασημάκη 1, Γερόλυμου 1, Κόνουκ 1, Τσουκαλά 1