Πολωνία και Γερμανία οι φιναλίστ στον πρώτο παγκόσμιο τελικό!

Σε δύο σπουδαίους ημιτελικούς, που κρεμόντουσαν σε τεντωμένο σχοινί και τελικά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες: Πολωνία και Γερμανία υπερπήδησαν με… ανατροπές τα εμπόδια των Πορτογάλων και Ρώσων αντίστοιχα και πλέον βάζουν πλώρη για την κατάκτηση του πρώτου ISF Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Μίνι-Ποδοσφαίρου, στην “Πράσα ντο Κομέρσιο” της Λισαβόνας.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, οι Πολωνοί παρότι πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο την οικοδέσποινα Πορτογαλία, όχι μόνο δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά αντ’ αυτού είδαν την εστία τους να παραβιάζετε από κοντινό πλασέ του Βιέρα, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού (16′). Οι Ίβηρες μάλιστα, ισορρόπησαν το ρυθμό στην επανάληψη κι ενώ κρατούσαν ως κόρη οφθαλμού το προβάδισμά τους, 4 λεπτά πριν από το τελικό σφύριγμα του Γουίτον κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον βιονικό Ντεμπίντσκι! Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο ημιτελικός θα κριθεί στα πέναλτι, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με γκολ “buzzer beater” στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (!) σημείωσε το χρυσό γκολ με κεφαλιά, ύστερα από καλοζυγισμένη σέντρα του Έλσνερ!

Στον δεύτερο ημιτελικό τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα, με τις 2 ομάδες να απειλούν ελάχιστα τις 2 εστίες, και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ. Στην επανάληψη οι Ρώσοι ευτύχησαν να προηγηθούν πρώτοι με τον Πιατίνκοφ (24′) χάρη σε ωραίο ευθύβολο σουτ, ωστόσο 7 αγωνιστικά λεπτά αργότερα οι Γκετζ έδωσε με ξαφνικό γύρισμα ισοφάρισε και έτσι, εφόσον δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε, οι 2 ομάδες ήταν αναγκασμένες να οδηγηθούν για 2η φορά στη διοργάνωση στη ψυχοφθόρο διαδικασία. Τα “πάντσερ” που είναι συνηθισμένα στις ανατροπές, πραγματοποίησαν ακόμα μια, και παρόλο που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο (1-2, λόγω αστοχίας του Ασάουερ),  έφεραν ξανά το ματς τούμπα και χάρη στα γκολ των Ρέινολντ και Γιαγκλίογλου εξασφάλισαν το εισιτήριο του μεγάλου τελικού! Για τους Ρώσους, μοιραίοι αποδείχθηκαν οι Πιατίνκοφ  και Ζαμαλεντίνοφ, με τον πρώτο να αστοχεί και τον 2ο να νικιέται από τον Κιμ Σίπελ!

Υπενθυμίζεται, ότι ο τελικός θα μεταδοθεί ζωντανά από τα κανάλια Novasports στις 22:30, ενώ ο μικρός τελικός στις 21:00.