Φιλικές νίκες για Αργεντινή, Ουρουγουάη, Χιλή

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Αργεντινή στο φιλικό της παιχνίδι με το Τρίνινταντ κ' Τομπάγκο στο «Μονουμενταλ», όμως μετά το γκολ του Παλάσιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου τους έλυσε τα πόδια και έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση με 3-0.

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Αργεντινή στο φιλικό της παιχνίδι με το Τρίνινταντ κ’ Τομπάγκο στο «Μονουμενταλ», όμως μετά το γκολ του Παλάσιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου τους έλυσε τα πόδια και έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση με 3-0.
Ο επιθετικός της Ίντερ έγραψε το 1-0 μετά από την πάσα του Ντι Μαρία, για να διπλασιάσει τα τέρματα της «μπιανκοσελέστε» ο Μασεράνο στο 51ο λεπτό. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μάξι Ροντρίγκες στο 64ο λεπτό μετά από  ασίστ του Παλάσιο.
Σε άλλο φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Μοντεβιδέο, η φιλόδοξη Ουρουγουάη επικράτησε με 2-0 του Σλοβενίας.
Ο Έντισον Καβάνι στο 37ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την πρωταθλήτρια της Λατινικής Αμερικής, με το Στουάνι στο 76′ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 για την Ουρουγουάη.

Στο «Estadio Elias Figueroa Brander» του Βαλπαραΐσο τέλος, η Χιλή δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην Βόρειο Ιρλανδία του Ρόι Κάρολ που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, αλλά τελικά επικράτησε με 2-0.
Για να το πετύχει αυτό η ομάδα της Χιλής χρειάστηκε δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού που προήλθαν από τελικές πάσες του Αλέξις Σάντσες. Την πρώτη στο 79′ την αξιοποίησε ο Βάργκας και την δεύτερη  στο 82ο λεπτό ο Πινίγια.