Η πιο… γλυκιά ήττα (video)

Η Πόρτο μπορεί να έχασε με 3-2 από την Βιγιαρεάλ στην Ισπανία, όμως προκρίθηκε στον τελικό του Europa League.

Η Πόρτο μπορεί να έχασε με 3-2 από την Βιγιαρεάλ στην Ισπανία, όμως προκρίθηκε στον τελικό του Europa League χάρη στο 5-1 του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι στο Μαδριγάλ είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τους “Δράκους” να βλέπουν το “Κίτρινο υποβρύχιο” να τορπιλίζει συνεχώς την εστία τους, αλλά να μην μπορεί να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα, προκειμένου να τα παίξουν όλα για όλα. Κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους, που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Ομως οι παίκτες της Βιγιαρεάλ ήταν απελπιστικά άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Χαρακτηριστικό είναι ότι έχασαν σωρεία ευκαιριών, προκειμένου να πετύχουν μια επική ανατροπή και να παίξουν αυτοί στον τελικό.

Από την άλλη πλευρά και οι Πορτογάλοι, έδειξαν στοιχεία μεγάλης ομάδας. Κατάφεραν να αντιδράσουν και να πετύχουν δύο γκολ στις δύο ουσιαστικά μεγάλες ευκαιρίες που είχαν στην αναμέτρηση. Πλέον θα προετοιμαστούν για την κατάκτηση ενός ακόμα ευρωπαϊκού τίτλου στην ιστορία τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

90’+4′: Λήξη του αγώνα

89′: Ο Σένα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Ελτον κατάφερε να αποκρούσει

80′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Κάνι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 3-2 για την Βιγιαρεάλ

79′: Κίτρινη κάρτα στον Οταμέντι για πέναλτι που έκανε στον Μάρκο Ρούμπεν.

75′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Σε φάση διαρκείας η Βιγιαρεάλ ισοφαρίζει σε 2-2. Αρχικά ο Ρόσι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και παρά την απομάκρυνση των αμυντικών, έγινε γέμισμα από τον Κάνι. Ο Καπντεβίλα έκανε νέο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

67′: Ο Σένα στη θέση του Νιλμάρ

65′: Μεγάλες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Ο Γκουαρίν για την Πόρτο αστόχησε από καλή θέση και στην αντεπίθεση ο Νιλμάρ βρέθηκε μόνος στην περιοχή, όμως πλάσαρε άουτ

62′: Κίτρινη κάρτα στον Μουμπάρακ

61′: Ο Μίκαελ Ρούμπεν στην θέση του Φερνάντο

60′: Κίτρινη κάρτα στον Σαπουνάρου

57′: Μαρτσένα και Μουμπάρακ στις θέσεις των Καθόρλα και Ματίγια

54′: Κίτρινη κάρτα στον Σοριάνο για φάουλ στον Φερνάντο

52′: Ο Σόουζα στην θέση του Μουτίνιο

48′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Γκουαρίν έφυγε στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Φαλκάο που ήταν μόνος του. Ο τελευταίος με πλασέ, έκανε το 1-2 για την Πόρτο

46′: Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45’+2′: Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45’+1′: Ατομική προσπάθεια από τον Νιλμάρ, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ

40′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Χουλκ ισοφαρίζει σε 1-1 για την Πόρτο. Εκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Μουσάτζιο, ξεγέλασε τον Λόπες και κατέληξε στα δίχτυα του.

35′: Πρώτη ευκαιρία για την Πόρτο στον αγώνα, με τον Φαλκάο να κάνει το σουτ και τον Λόπεζ να αποκρούει την μπάλα

32′: Αναγκαστική αλλαγή για την Πόρτο, ο Χάιμε Ροντρίγκεζ στη θέση του Κρίστιαν Ροντρίγκεζ

32′: Ο Ρόσι βγήκε μόνος με τον Ελτον, όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε άουτ

26′: Κίτρινη κάρτα στον Φαλκάο για φάουλ πάνω στον Μουσάτζιο

17′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Η Βιγιαρεάλ ανοίγει το σκορ. Ο Ρούμπεν έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κάνι που κινήθηκε στην καρδιά της άμυνας της Πόρτο, έκανε το 1-0 με πλασέ

5′: Η Βιγιαρεάλ πιέζει από το ξεκίνημα του αγώνα, προκειμένου να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση στον τελικό, παρά το βαρύ σκορ (5-1) με το οποίο έχει χάσει στο πρώτο παιχνίδι. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της χάθηκε στο 5′ όταν το σουτ του Κάνι απόκρουσε ο Ελτον

1′: Εναρξη του αγώνα

Διοργάνωση: Europa League
Φάση: Ημιτελική (β’ αγώνας)
Γήπεδο: “Μαδριγκάλ”
Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι
Βοηθοί: Κριστιάνο Κοπέλι, Ελενίτο Ντι Λιμπερατόρε
4ος: Ντανιέλε Ορσάτο
Επιπρόσθετοι βοηθοί: Μάουρο Μπεργκόνζι, Αντρέα Ντε Μάρκο

Βιγιαρεάλ (Χουάν Κάρλος Γκαρίδο): Λόπεζ, Μουσάτζιο, Νιλμάρ (67′ Σένα), Καθόρλα (57′ Μαρτσένα), Ρούμπεν, Κάνι, Καπντεβίλα, Ματίγια (57′ Μουμπάρακ), Σοριάνο, Ρόσι, Γκασπάρ
Στον πάγκο: Κάρλος, Οριόλ, Μαρτσένο, Σένα, Βαγέρο, Σισίνιο, Μουμπάρακ
Πόρτο (Αντρέ Βίλας Μπόας): Έλτον, Περέιρα, Γκουαρίν, Μουτίνιο (52′ Σόουζα), Φαλκάο, Κρ. Ροντρίγκεζ (32′ Χ. Ροντρίγκεζ), Χουλκ, Ρολάντο, Σαπουνάρου, Φερνάντο (61′ Μίκαελ Ρούμπεν), Οταμέντι