Μεγάλο διπλό για την Λειψία(video)

Η Λειψία όχι μόνο στάθηκε όρθια στο Ντα Λουζ, αλλά κατάφερε να κερδίσει με 2-1 επί την Μπενφίκα με δύο γκολ του Βέρνερ.

Η Λειψία είχε στείλει το μήνυμα από το Σάββατο, όταν είχε κρατήσει στο 1-1 την πρωταθλήτρια Γερμανίας Μπάγερν, όμως η Μπενφίκα μάλλον δεν έδωσε την απαιτούμενη σημασία. Ας πρόσεχε: οι Γερμανοί κάθε άλλο παρά «ψαρωμένοι» εμφανίστηκαν στην πρώτη εμφάνιση της ιστορίας τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και έπαιξαν στα ίσα στο σπίτι των «αετών».

Αφού είδαν το γκολ που πέτυχαν στο πρώτο μέρος να ακυρώνεται, οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με δράση τον διεθνή Τίμο Βέρνερ στο 69΄. Η Μπενφικα προσπάθησε να αντιδράσει, όμως έπεσε πάνω στην πολύ θετική βραδιά του τερματοφύλακα Πέτερ Γκουλάτσι, ο οποίος κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Μόλις 9 λεπτά μετά το 0-1, ο Βέρνερ χτύπησε ξανά για το 0-2, σε καταπληκτική αντεπίθεση.  Το γκολ ακυρώθηκε σε πρώτο χρόνο ως οφσάιντ, όμως με την παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά και έδωσε παράσταση νίκης στην θαρραλέα Λειψία.

Οι Πορτογάλοι τα έπαιξαν όλα για όλα για τον βαθμό της ισοπαλίας και βρήκαν ελπίδα όταν ο Σεφέροβιτς μείωσε σε 1-2 στο 84΄ (8 λεπτά αφού είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι), αλλά ως εκεί. Η Λειψία κράτησε το υπέρ της σκορ και πανηγύρισε έξαλλα και δίκαια μια μεγάλη νίκη.