Τα πεπραγμένα της Τότεναμ με τις ελληνικές ομάδες

Την περυσινή σεζόν η Τότεναμ έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού τροπαίου για πρώτη φορά μετά το 1984.

Την περυσινή σεζόν η Τότεναμ έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού τροπαίου για πρώτη φορά μετά το 1984. Η λονδρέζικη ομάδα συνεχώς «μεγαλώνει» και σίγουρα ο Ολυμπιακός θα έχει πολύ δύσκολο έργο την Τετάρτη το βράδυ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Η ομάδα του Ποτσετίνο έχει βρεθεί αρκετές φορές αντίπαλος με ελληνικές ομάδες, συνολικά 8 φορές, όλες στο UEFA CUP/EUROPA LEAGUE και βλέποντας τα στατιστικά, υπερέχει με 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Μάλιστα η πρώτη ελληνική ομάδα που αντιμετώπισε, ήταν ο Ολυμπιακός, την περίοδο 1972-73, στο τότε Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.
Ο Ολυμπιακός είχε περάσει την Κάλιαρι στον 1ο γύρο με 2 νίκες και στη συνέχεια έπεσε στην πανίσχυρη τότε λονδρέζικη ομάδα, η οποία έφτασε τη σεζόν εκείνη μέχρι τα ημιτελικά (αποκλείστηκε από τη Λίβερπουλ). Μάλιστα τον επόμενο χρόνο κατέκτησε το εν λόγω τρόπαιο.

Στο 1ο ματς στο Λονδίνο η ομάδα του αείμνηστου Λάκη Πετρόπουλου, ηττήθηκε 4-0, αλλά στη ρεβάνς κατάφερε να πάρει νίκη γοήτρου με 1-0, με γκολ του Αργυρούδη.

Την περίοδο 2011-12, ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να βρει στο δρόμο του την Τότεναμ, στην φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι είχε πραγματοποιήσει εκπληκτική πορεία και είχε τερματίσει 1η, αφήνοντας μάλιστα 3η την αγγλική ομάδα. Στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Τούμπα, οι δύο ομάδες έμειναν στο στείρο 0-0, αλλά στο 2ο παιχνίδι στο «Γουάιτ Χαρτ Λείν», ο ΠΑΟΚ πήρε μία απίστευτη νίκη με σκορ 2-1, παίζοντας μάλιστα από το 37΄με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σταφυλίδη. Και μιλάμε για μία Τότεναμ που είχε στο ρόστερ παίκτες, όπως ο Μόντριτς, ο Μπέιλ, ο Ντεφόου, ο Λένον και ο σημερινός της αρχηγός Χάρι Κέιν.

Την επόμενη σεζόν, πάλι στους ομίλους, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τους «πετεινούς». Στο πρώτο παιχνίδι στο «Σπύρος Λούης», το συγκρότημα του Ζεσουάλδο Φερέιρα, πήρε ισοπαλία 1-1, με τον Τοτσέ να ισοφαρίζει το γκολ του Ντόουσον.

Στη ρεβάνς, οι «πράσινοι» το πάλεψαν, αλλά ηττήθηκαν 3-1, δεχόμενοι δύο γκολ στο τελευταίο 15λεπτο.

Τελευταία «γεύση» από ελληνική ομάδα, η Τότεναμ την πήρε με τον Αστέρα Τρίπολης. Μάλιστα οι Αρκάδες παρά την απειρία τους κατάφεραν να τερματίσουν στην τρίτη θέση, με μόλις 2 ήττες (και οι δύο από την Τότεναμ), σε 6 παιχνίδια.

Στο ματς του Λονδίνου, η Τότεναμ επικράτησε 5-1, με τον Μπαράλες να πετυχαίνει το γκολ της τιμής και στο 2ο παιχνίδι, πάλι ο Μπαράλες πέτυχε το γκολ της τιμής στην ήττα με σκορ 2-1.