2ος όμιλος: Αφεντικό στην Πόλη! (video)

Η Γαλατασαράι υποδέχτηκε την Κοπεγχάγη και επικράτησε άνετα 3-1 με τους παίκτες της ομάδας να δείχνουν την κλάση τους κόντρα στους Δανούς.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι υποδέχτηκε στην Κωνσταντινούπολη την Κοπεγχάγη έχοντας ως μοναδικό στόχο να πάρει την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων καθώς μέχρι τώρα είχε έναν μόλις βαθμό.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να ανοίξουν γρήγορα το σκορ καθώς στο δέκατο λεπτό ο Φελίπο Μέλο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Νουνκέ. Παρ’  όλα αυτά, οι παίκτες του Μαντσίνι συνέχισαν να πιέζουν και στο 38ο λεπτό έφτασαν και σε δεύτερο γκολ αυτή τη φορά με τον Σνάιντερ να χρίζεται σκόρερ έπειτα από πάσα του Εμπουέ.

Το 3-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από τον «συνήθη ύποπτο» Ντιντιέ Ντρογκπά να σκοράρει και πάλι από πάσα του Εμπουέ.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να σημειώσουν το γκολ της τιμής στο 88ο λεπτό με τον Κλάουντεμιρ.

Έτσι, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης έφτασε τους τέσσερις βαθμούς περνώντας στη δεύτερη θέση πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης για τον δεύτερο όμιλο.