5ος όμιλος: Ούτε τώρα η Στεάουα… (video)

Ούτε τώρα κατάφερε η Στεάουα Βουκουρεστίου να πανηγυρίσει νίκη στην έδρα της, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Βασιλεία και κατάφερε να σπάσει το αρνητικό ρεκόρ του Τσάμπιονς Λιγκ, μένοντας για 12ο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι χωρίς νίκη.

Οι πρωταθλητές Ρουμανίας αν και είχαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχουν κάποιο τέρμα δεν τις αξιοποίησαν. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Παντελής Καπετάνος μπήκε στο ματς για την Στεάουα, αλλά η Βασιλεία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 48′  με εκπληκτικό σουτ του Μαρσέλο Ντίας έξω από την περιοχή.

Η Στεάουα στη συνέχεια βγήκε στην επίθεση, πίεσε και τελικά κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το γκολ του Τατού δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών αγώνα.

Μετά από αυτή την ισοπαλία η Βασιλεία έμεινε στην τρίτη θέση του πέμπτου ομίλου, εν αντιθέσει με την Στεάουα, η οποία έμεινε τελευταία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Στεάουα Βουκουρεστίου: Ταταρουσάνου, Γκεοργκιέβσκι, Σουκάλα, Γκάρντος, Λατοβλέβιτσι, Μπουρτσεάνου, Πιντίλι, Στάνκιου, Αντριάν Πόπα, Τανάσε, Πιοβοκάρι.

Βασιλεία: Ζόμερ, Βόζερ, Σερ, Ιβάνοφ, Σαφάρι, Σερί Ντι, Μαρσέλο Ντίας, Φάμπιαν Φράι, Μαχάμεντ Σαλάχ, Στόκερ, Στρέλερ.