Ολυμπιακός: Το εκπληκτικό στατιστικό του “λυτρωτή” Χασάν (pic)

Ο Αχμέντ Χασάν σκοράρει σχεδόν πάντα στο φινάλε, ενώ οδηγεί σε χαρές τον Ολυμπιακό ακόμα και μέσα από ήττες.

Ο Αχμέντ Χασάν οδήγησε τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση του Uefa Europa League με γκολ στην εκπνοή του ματς απέναντι στην Αϊντχόφεν. Παρά την ήττα 2-1 στην Ολλανδία, οι Πειραιώτες συνεχίζουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης σε συνδυασμό με το 4-2 του “Γ. Καραϊσκάκης”.

Ο Αιγύπτιος φορ έχει σκοράρει 34 φορές με τον Ολυμπιακό. Μόνο δέκα από αυτά τα τέρματα έχουν έρθει στο πρώτο ημίχρονο. Τα δώδεκα γκολ τα έχει πανηγυρίσει από το 70ο λεπτό και μετά. Όταν σκοράρει ο Χασάν, ο Ολυμπιακός έχει γνωρίσει την ήττα μόνο σε δύο περιπτώσεις. Καμία απ’ αυτές δεν “πόνεσε” τον Ολυμπιακό. Η πρώτη ήταν πέρυσι στα ημιτελικά με τον ΠΑΟΚ (3-2), με τον Ολυμπιακό να προκρίνεται στη συνέχεια με 2-0 στο Φάληρο. Η δεύτερη ήταν με την Αϊντχόφεν (2-1), με την οποία ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκριση στους “16” του Europa League.