Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Αστέρα (vid)

Ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε την πρώτη του εντός έδρας νίκη, επικρατώντας του Εργοτέλη με 3-0.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2011 και ο δεύτερος γύρος της Σούπερ Λιγκ για τον Αστέρα. Η ομάδα της Τρίπολης έφτασε σε μία δίκαιη και άνετη νίκη με 3-0 επί του Εργοτέλη με δύο πανέμορφα γκολ του Φρανκού, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά στη σεζόν στο γήπεδό της. Από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου, ο Αστέρας δεν είχε πετύχει νίκη στην Τρίπολη, αλλά έστω και αργοπορημένα. έσπασε το ρόδι και μάλιστα σημειώνοντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα 3 γκολ.

Τέλος στο αρνητικό σερί
Ακόμη ένα από τα αρνητικά στα οποία έβαλαν τέλος οι Αρκάδες είναι ότι νίκησαν γενικότερα για πρώτη φορά μετά από 7 αγωνιστικές και φυσικά ότι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Ο Αστέρας έφτασε στους 19 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον αντίπαλό του, Εργοτέλη, ο οποίος προσπάθησε, μάταια όπως αποδείχθηκε, στο τελευταίο 15λεπτο του ημιχρόνου για κάτι καλύτερο.

Ο Ουντότζι άνοιξε το σκορ
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Ουντότζι, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά το αρχικό σουτ του Καρέρα και την απόκρουση του Δασκαλάκη και με δυνατό σουτ από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Αστέρας έψαξε χωρίς αποτέλεσμα μέχρι το ημίωρο ένα δεύτερο γκολ και στη συνέχεια έδωσε χώρο στον Εργοτέλη, που είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 31′ με τον Ντεγκρά να αποσοβεί το αυτογκόλ του Πουλίδο και ακόμη μία στο 42′ με τον Ορφανό.

Ανέλαβε δράση ο Φρανκού
Για την ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου ήταν και η πρώτη αξιόλογη φάση του δεύτερου μέρους, με μία διπλή ευκαιρία να χάνεται στο 51′, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει οριστικά. Ο Φρανκού με ένα υπέροχο σουτ από τη γραμμή της περιοχής δεν άφησε περιθώρια στον Δασκαλάκη και διπλασίασε τα τέρματα του Αστέρα. Ο Καραγεωργίου πραγματοποίησε διπλή αλλαγή στο 59′, ρίχνοντας στη «μάχη» τους Λεάλ και Φραγκουλάκη, αλλά ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Αργεντίνο φορ της ομάδας της Τρίπολης.

Στο 72′ ο Φρανκού «κρέμασε» τον Δασκαλάκη μέσα από την περιοχή και με ακόμη ένα υπέροχο τέρμα έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης και χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Ο Εργοτέλης προσπάθησε να πετύχει έστω το γκολ της τιμής, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τίποτα και γνώρισε δίκαια την πρώτη του ήττα μετά από τέσσερα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Γήπεδο: Τρίπολης
Διαιτητής: Α. Αμπάρκιολης
Βοηθοί: Γ. Πάνου, Γ. Γεωργιάδης

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Πουλίδο, Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Ουντότζι (74′ Μάρτινς), Φορτούνης (86′ Μπακασέτας), Φράνκου (84′ Κερ).
Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Βίσιο, Τζούνιορ, Ολίσε (59′ Φραγκουλάκης), Ρομάνο, Ορφανός (67′ Μπέτο), Βερπακόφσκις (59′ Λεάλ), Μπούντιμιρ.

Η έναρξη του αγώνα

1′ Εναρξη αγώνα
8′ Κάθετη μπαλιά του Μπαστία, ο Δασκαλάκης βγήκε και μπλόκαρε προ του Καρέρα
16′ ΓΚΟΟΟΛ (1-0) Γυριστό σουτ του Καρέρα, ο Δασκαλάκης απόκρουσε με γροθιές, ο Ουντότζι κατέβασε την μπάλα και με σουτ λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι την έστειλε στη δεξιά γωνία της εστίας
18′ Σουτ Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ
25′ Ο Εργοτέλης έχει πάρει τα ηνία του αγώνα μετά το γκολ, ωστόσο δεν μπορεί να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από τον Ντεγκρά
26′ Ο Φρανκού γύρισε από τα δεξιά, ο Φορτούνης επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο Ρουμπάκης σωτήρια με τάκλιν πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ
28′ Νέα αντεπίθεση του Αστέρα Τρίπολης. Ο Φρανκού επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Δασκαλάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ
31′ Κεφαλιά πάσα του Ορφανού από τα δεξιά της περιοχής, ο Πουλίδο στην προσπάθεια του να κόψει με το κεφάλι παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του. Ο Ντεγκρά ενστικτωδώς απομάκρυνε και έσωσε τον Αστέρα Τρίπολης από το γκολ
35′ Κίτρινη στον Ουντότζι
37′ Κίτρινη στον Ολίσε για χέρι
42′ Κόρνερ Ρομάνο από τα αριστερά, ο Μπούντιμιρ επιχείρησε την κεφαλιά, από το σημείο του πέναλτι, ο Ορφανός έβαλε την προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
51′ Σουτ Ορφανού, η μπάλα χτύπησε στον Ουριμπάρι, νέο σουτ του Βερπακόφσκις, η “στρογγυλή θεά” πέρασε πάνω από το δοκάρι
55′ ΓΚΟΟΟΛ (2-0) Ο Φρανκού με έξοχο σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Δασκαλάκη
59′ Ο Λεάλ στη θέση του Βερπακόφσκις
59′ Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Ολίσε
67′ Ο Μπέτο στη θέση του Ορφανού
69′ Σέντρα Ρομάνο από τα δεξιά, ο Ορόθκο προ του Μπούντιμιρ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα σε κόρνερ
72′ ΓΚΟΟΟΛ (3-0) Ο Φρανκού με έξοχο πλασέ λίγο μέσα από την περιοχή “κρέμασε” τον Δασκαλάκη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
84′
Ο Κερ στη θέση του Φρανκού
86′ Ο Μπακασέτας στη θέση του Φορτούνη
90′ Τακουνάκι του Λεάλ, ο Μπούντιμιρ επιχείρησε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι