Ο Ολυμπιακός πήρε τον «Mίστερ ντέρμπι» (video)

Ο Χιλάλ Σουντανί ήρθε στην Ελλάδα με τη φήμη του σκόρερ των μεγάλων αγώνων. Το απέδειξε στην Κροατία, απ' όπου αποχώρησε με το παρατσούκλι «Μίστερ ντέρμπι»!

Ο Χιλάλ Σουντανί ήρθε στην Ελλάδα με τη φήμη του σκόρερ των μεγάλων αγώνων. Το απέδειξε στην Κροατία, απ’ όπου αποχώρησε με το παρατσούκλι «Μίστερ ντέρμπι»!

Ο Αλγερινός επιθετικός, νέο απόκτημα του Ολυμπιακού, πέρασε με τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ τα πιο παραγωγικά ως τώρα χρόνια της καριέρας του, καθώς οι τραυματισμοί τον εμπόδισαν πέρσι να δείξει τις ικανότητές του στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Σε πέντε χρόνια στην Κροατία από το 2013 έως το 2018, σκόραρε 86 φορές σε 197 αγώνες και κατέκτησε 4 πρωταθλήματα, 3 Κύπελλα και 1 Σούπερ Καπ. Μπήκε έτσι στο πάνθεον των κορυφαίων ξένων ποδοσφαιριστών που έχουν φορέσει τη φανέλα της ομάδας του Ζάγκρεμπ.

Αυτές όμως που έκανε τους φίλους της Ντινάμο να τον λατρέψουν ακόμα περισσότερο, ήταν οι επιδόσεις του στα εγχώρια ντέρμπι, απέναντι στις τρεις παραδοσιακές αντιπάλους Χάιντουκ Σπλιτ, Ριέκα και Όσιγιεκ.

Ο Αλγερινός, πέτυχε συνολικά 28 γκολ σε αυτά τα ματς, κερδίζοντας από τον Τύπο της Κροατίας το παρατσούκλι «Μίστερ ντέρμπι»!

Αγαπημένη του αντίπαλος ήταν η Ριέκα, κόντρα στην οποία πέτυχε συνολικά 14 γκολ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, επίδοση που τον καθιστά πρώτο σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία των αναμετρήσεων ανάμεσα στις δύο ομάδες!

Διόλου άσχημα όμως δεν τα πήγαινε και στο «αιώνιο ντέρμπι» της Κροατίας απέναντι στην μισητή για τους φίλους της Ντινάμο Χάιντουκ Σπλιτ, απέναντι στην οποία σκόραρε συνολικά επτά φορές και είναι στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας σκόρερ των συγκεκριμένων αναμετρήσεων.

Άλλα επτά γκολ πέτυχε απέναντι σε άλλη μία από τις παραδοσιακές αντιπάλους της Ντινάμο, την Όσιγιεκ.

Σημειωτέον ότι απ’ όλα τα ντέρμπι στα οποία σκόραρε, η Ντινάμο έχασε μόλις ένα, κόντρα στη Ριέκα.

Ο ίδιος, μιλώντας στο παρελθόν για τα πιο αγαπημένα του γκολ σε ντέρμπι, έβαλε πρώτο στη λίστα από του Δεκεμβρίου του 2015, όταν σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για το νικητήριο γκολ κόντρα στη Χάιντουκ (2-1). Ο Αλγερινός, είχε επιστρέψει στην Κροατία λίγες ώρες πριν από εκείνο το ματς από την πατρίδα του, καθώς ήθελε να σταθεί δίπλα στον άρρωστο πατέρα του. Παρά την ταλαιπωρία του ταξιδιού επέμενε να παίξει, χάρισε τη νίκη στη Ντινάμο και στον πανηγυρισμό αποκάλυψε κάτω από τη φανέλα της ομάδας του ένα t-shirt με το μήνυμα «για τον πατέρα μου».

Αυτή η νίκη επέτρεψε στη Ντιναμό να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο τέλος της σεζόν κατέκτησε τον τίτλο.

Δεν ήταν πάντως η μοναδική φορά που ο Σουντανί έκρινε «αιώνιο ντέρμπι» στο τέλος, καθώς και τον Δεκέμβριο του 2016 σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη με 1-0 μέσα στο Σπλιτ.

Δεν είναι τυχαίο έτσι το γεγονός ότι όταν ανακοινώθηκε η μετακόμισή του στη Νότιγχαμ, η Ντινάμο τον αποχαιρέτισε αναρτώντας στον λογαριασμό της στο Facebook ένα video με τα καλύτερα γκολ του στα ντέρμπι.