Χρυσή αλλαγή, χρυσό γκολ, βαθιά ανάσα (video)

Ο Πανιώνιος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα νικώντας 1-0 την Ξάνθη με γκολ του Μακσίμοβιτς, που είχε περάσει 6 λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς.

Ίδιο σύστημα για Μάντζιο-Ράσταβατς

Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν την αναμέτρηση με το ίδιο σύστημα, 4-2-3-1, αλλά ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα. Ο Πανιώνιος είχε στην 11άδα του τους Μάλερμπ, Ντομίνγκεζ, Μανιάτη, Μασούρα, Παπαγεωργίου, Τσιλούλη, Κόρμπο, Μπανανά, Άρτσε, Ντουρμισάι και Μπουμάλ ενώ για την Ξάνθη ξεκίνησαν οι Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Κασάδο, Αλμέιδα, Καντά, Γουίλιαμ, Μπαριέντος, Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς, Γέντρισεκ και  Μπριτο

Προσοχή στην άμυνα και αναμενόμενο 0-0

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Πανιώνιο να μπαίνει με φούρια στο ματς, αλλά χωρίς να μπορεί να πατήσει την περιοχή του Ζίβκοβιτς. Ο Ντουρμισάι ήταν καλά κλεισμένος και οι στημένες μπάλες, κόρνερ και φάουλ κοντά στην περιοχή, δεν είχαν αποτέλεσμα.

Η φάση που ξεχώρισε στο πρώτο μέρος ήταν το “εγκληματικό” μαρκάρισμα του Παπαγεωργίου στον μπαξεβανίδη που τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Ο Μακσίμοβιτς “έσπασε” τη μονοτονία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να θέλουν να παίξουν επιθετικά. Στο 50′ ο Τσιλούλης γύρισε δυνατά για τον Ντουρμισάι, που ήταν μόνος του στη μικρή περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα απάντησε η Ξάνθη με το πλασέ του Γέντρισεκ να φεύγει έξω.

Καταπληκτική κόντρα επίθεση στο 56′ με τον Μπαριέντος να βρίσκει με ραμπόνα τον Ουίλιαμ, αλλά αυτός καθυστέρησε μέσα στην περιοχή , με μόνο κέρδος το κόρνερ. Στο 70′ ο Μακσίμοβιτς σούταρε από το ύψος της περιοχής στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.

Στο 74′ ο Κόρμπος εξαπέλυσε κεραυνό με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά και τον Μπαξεβανίδη να στέλνει την μπάλα κόρνερ προλαβαίνοντας τον Μασούρα. Από το κόρνερ ήρθε το γκολ για τον Πανιώνιο, με τον Μακσίμοβιτς 6 λεπτά μετά την είσοδό του να δοκιμάζει το αριστερό και να νικά τον Σέρβο γκολκίπερ για το 1-0.

Στο 85′ ο Μάντζιος έβαλε και τον Σταυρόπουλο για να κλειδώσει το τρίποντο και τα κατάφερε.

Με αυτή τη νίκη ο Πανιώνιος απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας μάλιστα την Ξάνθη στους 29 βαθμούς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μάλερμπ, Ντομίνγκεζ, Μανιάτης(69′ Μακσίμοβιτς), Μασούρας, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης(72′ Καμαρά), Κόρμπος, Μπανανά, Άρτσε(85′ Σταυρόπουλος), Ντουρμισάι, Μπουμάλ

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Κασάδο, Αλμέιδα, Καντά(83′ Φάκκης), Γουίλιαμ, Μπαριέντος, Μπαξεβανίδης(89′ Ντίρεσταμ), Κοβάσεβιτς, Γέντρισεκ, Μπριτο(66′ Σαρπόνγκ)