Πάλι στο τέλος η Μίλαν, νέα γκέλα για Ίντερ

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς με τον Κλάρενς Ζέεντορφ στον πάγκο της, η Μίλαν κερδίζει με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Οι «ροσονέρι» είχαν επικρατήσει 1-0 της Βερόνα στο ντεμπούτο του Ολλανδού με τον Μάριο Μπαλοτέλι να σκοράρει στο τέλος, όμως την Κυριακή χρειάστηκε να κάνουν και ανατροπή προκειμένου να περάσουν νικηφόρα από την έδρα της  Κάλιαρι. Η ομάδα της Σαρδηνίας προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ζάου και όλα έδειχναν πως ο Ζέεντορφ θα έπρεπε να ετοιμαστεί για την πρώτη του ήττα στον πάγκο.

Ο Μπαλοτέλι όμως είχε διαφορετική γνώμη και με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε στο 87′, ενώ ο Πατσίνι δύο λεπτά αργότερα χάρισε το τρίποντο στους «ροσονέρι».

Αντίθετα, η συμπολίτισσα Ίντερ έμεινε στο 0-0 με την Κατάνια εντός και έχασε περαιτέρω έδαφος στο κυνήγι του Τσάμπιονς Λιγκ, συμπληρώνοντας τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Έτσι, οι Τορίνο και Πάρμα πλησίασαν στον πόντο τους πέμπτους της βαθμολογίας «νερατζούρι» κερδίζοντας εντός έδρας Αταλάντα και Ουντινέζε αντίστοιχα εκτός έδρας με το ίδιο σκορ (1-0).

Σημαντική νίκη με 3-1 εντός έδρας στη μάχη της παραμονής πήρε η Λιβόρνο επί της Σασουόλο, ενώ η Μπολόνια πήρε έναν πόντο στην έδρα της Σαμπντόρια (1-1), σε ένα ματς όπου ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος αγωνίστηκε 90 λεπτά για τους «ροσομπλού».